Smartfony i ich systemy operacyjne, czyli słówko o platformach

Smartfony i ich systemy operacyjne, czyli słówko o platformach
Podobnie jak komputer, tak i smartfon, choćby nie wiadomo jak wspaniały, to tylko kupka elektronicznego złomu, jeśli brak w nim oprogramowania. Podstawowym oprogramowaniem każdego urządzenia z procesorem, pamięcią i wyświetlaczem jest system operacyjny. To dopiero on decyduje, jakie możliwości ma dane urządzenie i jednocześnie wyznacza jego popularność, mierzoną liczbą dostępnych aplikacji - jako że aplikacje pisane są na określony system operacyjny, a nie "na sprzęt".

Przykładowo, dwa identyczne telefony tej samej firmy mogą być zupełnie różnymi funkcjonalnie urządzeniami, jeśli na jednym producent zainstaluje system Android, a na drugim system Symbian. Aplikacje na Androida nie będą działać na Symbianie i odwrotnie.

Najpopularniejsze smartfonowe systemy operacyjne

iOS system firmy Apple (tej od komputerów Macintosh), instalowany w urządzeniach iPhone, iPod Touch, iPad;

Android system firmy Google, niektórzy twierdzą, że wkrótce podbije cały świat. Rzeczywiście, Android jest coraz częściej instalowany w smartfonach m.in. takich firm, jak Huawei, HTC, LG, Motorola, Samsung, Sony Ericsson, ZTE (a także, co oczywiste, w smartfonach firmy Google);

Symbian system operacyjny open source (czyli bezpłatny i z tzw. otwartym kodem), obecnie najczęściej spotykany w telefonach firmy Nokia.

Inne, mniej popularne systemy operacyjne dla telefonów komórkowych

Bada system rozwijany przez firmę Samsung;

Windows Phone system firmy Microsoft, następca Windows Mobile, czyli po prostu Windows dla urządzeń przenośnych;

BlackBerry system kanadyjskiej firmy Research in Motion, przeznaczony przede wszystkim do zastosowań biznesowych, instalowany w produkowanych przez nią smartfonach z charakterystyczną, pełną klawiaturą QWERTY. Także w niektórych telefonach innych firm (HTC, Motorola, Nokia, Samsung, Sony Ericsson).

Test aplikacji: Ochrona prywatności

Private Zone - AppLock

Nazwa aplikacji została niedawno zmieniona, z LEO Privacy Guard. Jedną z najważniejszych funkcji jest tu Smart Applock, za pomocą którego można zablokować działanie, aby zapobiec włamaniom. Apka pozwala też chronić prywatne informacje i dane użytkownika, ukrywając zdjęcia i filmy wideo oraz wszelkie ważne pliki w prywatnej strefie (private zone). Funkcji prywatnościowych jest tu dużo więcej, bo to rozwiązanie typu all-in-one, czyli "wszystko w jednym". W razie potrzeby np. zeskanujemy zawartość urządzenia - a dokładniej: aplikacje, zdjęcia oraz filmy - i jeśli zostanie wykryte zagrożenie, będziemy mogli podjąć natychmiastowe działania zabezpieczające, czyli zablokujemy dostęp niebezpiecznych programów do naszych danych.

Wszystko wymaga podania dodatkowego hasła. Są i inne ciekawe opcje. Aplikacja może np. zrobić zdjęcie osoby, która trzykrotnie podała złe hasło. Wyposażona jest też w opcję mającą przyspieszyć działanie systemu. Pozwala nawet zarządzać innymi aplikacjami przez ich odinstalowanie czy utworzenie backupu plików instalacyjnych (APK), które można potem przywrócić, czyli ponownie zainstalować. Oferuje również m.in. funkcje antykradzieżowe, tzn. bez konieczności logowania się do specjalnej strony WWW pozwala zdalnie sterować utraconym urządzeniem - zablokować wszystkie aplikacje czy namierzyć skradziony smartfon na mapie.

Private Zone - AppLock, Photo & Video Vault

Producent: Leomaster
Platforma: Android
Oceny:
Możliwości: 9/10
Łatwość obsługi: 7/10
Ocena Ogólna: 8/10

Exodus Privacy

Jest to propozycja francuskiej organizacji Exodus Privacy, prowadzącej m.in. audyty bezpieczeństwa aplikacji dla Androida. Podstawową funkcję programu stanowi sprawdzanie, jakie aplikacje mamy zainstalowane w smartfonie i informowanie na tej podstawie o potrzebnych do ich działania uprawnieniach, oraz wykorzystywanych przez nie mechanizmach śledzących (trackerach). W ten sposób możemy dowiedzieć się nie tylko, czy do naszych danych dostęp ma konkretna apka, ale i firmy dostarczające poprzez nią reklamy.

Aplikacje stanowiące potencjalne zagrożenie oznaczane są w Exodus Privacy ostrzegawczymi kolorami, różnymi w zależności od tego, jak dużo naruszeń prywatności są w stanie spowodować. Możemy też dowiedzieć się więcej na temat poszczególnych trackerów. Apka nie wymaga dostępu roota systemu telefonu. Aplikacje analizowane są po stronie serwerowej (w infrastrukturze Exodusa), a użytkownik widzi na swoim telefonie tylko efekty. To właściwe narzędzie dla osób zwracających uwagę przede wszystkim na prywatność. Dodatkowym atutem jest możliwość wyświetlenia szczegółowego raportu dla wybranej pozycji.

Exodus Privacy

Producent: Exodus Privacy
Platforma: Android
Oceny:
Możliwości: 7,5/10
Łatwość obsługi: 8,5/10
Ocena Ogólna: 8/10

Privacy Sandbox

- Jeśli nie płacisz za media społecznościowe, to nie jesteś klientem i staniesz się produktem - mówią twórcy tej aplikacji. To samo dotyczy większości stron internetowych. Jeśli wydaje ci się, że na platformach takich jak Facebook czy na stronach WWW wszystko służy twojej wygodzie i rozrywce, a ty jesteś bezpieczny, to masz rację - wydaje ci się.

Privacy Sandbox została stworzona, aby użytkownika urządzenia mobilnego chronić podczas przeglądania Internetu. Blokuje ona trackery, które próbują namierzyć i pozyskać dane osobowe (informacje o zainteresowaniach, zwyczajach związanych z wydawaniem pieniędzy, chorobami, sytuacją finansową itp.), a baza danych trackerów jest budowana przez społeczność skupioną wokół aplikacji i zawiera kilka tysięcy pozycji.

Programu można użyć również do maskowania swojej lokalizacji. Aplikacja najlepiej sprawdza się w codziennym wyszukiwaniu i przeglądaniu stron internetowych, otwieraniu artykułów zamieszczanych na platformach społecznościowych, pobieraniu podcastów itp. Warto dodać, że deweloper apki należy do podmiotów silnie zaangażowanych w kampanie na rzecz ochrony prywatności i bezpieczeństwa w sieci.

Privacy Sandbox

Producent: Anglomate Studio
Platforma: Android
Oceny:
Możliwości: 7/10
Łatwość obsługi: 8/10
Ocena Ogólna: 7,5/10

PrivacySafe

Aplikacja korzysta z algorytmu szyfrowania AES, umożliwiającego zabezpieczanie w telefonie treści i danych, których użytkownik nie chce udostępniać innym. Pozwala też na ukrywanie ikon wybranych aplikacji, tak aby nikt postronny nie wiedział, z jakich programów korzystamy. Dla niepoznaki można nawet "przebrać" ją za inną aplikację, przez podłożenie zmienionej ikonki.

Program może uniemożliwić zainstalowanie na urządzeniu czegokolwiek przez kogoś innego niż użytkownik, a także pozwala na odinstalowanie złośliwych aplikacji. Oprócz zwykłych haseł pozwala skorzystać z zabezpieczenia opartego na liniach papilarnych. Normalnie potrzebny jest root systemu, ale apka oferuje też działanie bez dostępu do roota, choć to znacznie bardziej skomplikowana procedura. Autorzy aplikacji pomagają ją jednak przejść.

W przypadku konieczności odzyskania hasła można użyć podanego adresu e-mail, co jest dodatkowym zabezpieczeniem. W odróżnieniu od wielu innych androidowych aplikacji z zaawansowanymi funkcjami bezpieczeństwa, PrivacySafe ma stosunkowo przyjazny, zaprojektowany z pieczołowitością interfejs.

PrivacySafe

Producent: FishingNet
Platforma: Android
Oceny:
Możliwości: 8/10
Łatwość obsługi: 6/10
Ocena Ogólna: 7/10

StartPage Private Search

Program oparty jest na dostępie do bezpiecznej i prywatnej wyszukiwarki na stronie StartPage. com. Umożliwia wyszukiwanie informacji prywatnie i anonimowo. Jak zapewniają autorzy StartPage, ich polityka to "zero zbierania danych" oraz pełne szyfrowanie SSL, które ma dawać pewność, że nikt nie patrzy szukającemu przez ramię.

StartPage Private Search chroni też przed fizycznym włamaniem do aparatu, usuwając z niego po określonym czasie wyszukiwanie i historię stron internetowych. Funkcja wyszukiwania na stronie StartPage nigdy nie wykorzystuje plików cookie do śledzenia i odrzuca pliki cookie innych odwiedzanych stron internetowych. StartPage Private Search nigdy nie zapisuje adresów IP, wyszukiwanych haseł ani lokalizacji.

Użytkownik może też użyć Start-Page Proxy, czyli funkcji pozwalającej na dostęp do różnego rodzaju zablokowanych treści. Należy jednak pamiętać, że ze względów bezpieczeństwa Proxy ogranicza korzystanie z formularzy internetowych i Javascript, a strony internetowe mogą nie być zoptymalizowane dla urządzeń mobilnych.

Startpage Private Search

Producent: Startpage BVt
Platforma: Android,iOS, Chrome
Oceny:
Możliwości: 9/10
Łatwość obsługi: 8/10
Ocena Ogólna: 8,5/10