Testujemy aplikacje przydatne w górach

Testujemy aplikacje przydatne w górach
Prezentujemy appki przydatne zarówno na górskich szlakach, jak i stokach narciarskich. Dzięki nim poznacie wiele tras narciarskich, wyciągów czy ośrodków narciarskich w Polsce.

 

mGOPR

Ta aplikacja miała pojawić się w Google Play i App Store w grudniu 2015 r. W chwili oddawania materiałów do druku oceniamy ją więc trochę w ciemno, na podstawie zapowiedzi i wstępnych opisów funkcjonalności, a nie własnych testów. Zgodnie z wieloma opiniami ma być czymś niezwykle ciekawym i przydatnym. Dzięki niej w mgnieniu oka zaalarmujemy odpowiednie służby i wezwiemy je na żądane miejsce. Pomoże nam w tym funkcja dokładnego lokalizowania poszkodowanego. Aplikacja będzie naturalnie darmowa. Firma Transition Technologies przygotowała ją we współpracy z beskidzkim oddziałem Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Na zrzutach udostępnionych przed oficjalną premierą można zobaczyć interfejs, a także ekran pozwalający wprowadzić dane dotyczące naszych planów wędrówki – w tym oczywiście odznaczyć planowaną trasę. W tym przypadku będzie to jednoznaczne z przekazaniem jej ratownikom GOPRu (na wszelki wypadek). Dodatkowo dzięki aplikacji poznamy podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy i dowiemy się, jak należy przygotować się do górskiej wycieczki.

Zrzut ekranu z aplikacji Szlaki Tatry
Zrzut ekranu z aplikacji Szlaki Tatry

Szlaki Tatry

Najważniejszą funkcją tej aplikacji jest licznik czasu przejścia interesującej nas drogi, zintegrowany z wyszukiwaniem najlepszej trasy. Wystarczy, że wskaże się na mapie punkt wyjścia na szlak oraz cel wycieczki, a aplikacja sama wyznaczy najszybszą lub najkrótszą opcję, zaznaczy ją na mapie i wyświetli szczegóły, takie jak szacowany czas przejścia, dystans do pokonania, sumę podejść i zejść oraz przybliżony stopień trudności technicznych. Oprócz interaktywnej mapy szlaków appka oferuje wyszukiwanie miejsc udostępnionych do zwiedzania czy informacje o wysokości szczytów, przełęczy i innych charakterystycznych punktów. Aplikacja jest darmowa i nie wyświetla reklam. Autorzy liczą przy okazji na oceny, opinie i sugestie użytkowników, obiecując stopniowo wzbogacać aplikację o nowe funkcje. Szlaki Tatry Producent Mateusz Gaczkowski Platforma Android Oceny Możliwości 8/10 Łatwość obsługi 8/10 Ocena ogólna 8/10 mGOPR Producent Transition Technologies Platforma Android, iOS Oceny Możliwości 9/10 Łatwość obsługi brak danych/10 Ocena ogólna 9/10 55

SnowSafe

Aplikacja SnowSafe bazuje na oficjalnych biuletynach lawinowych, publikowanych przez stosowne służby ratunkowe dla rejonów górskich Austrii, Niemiec, Szwajcarii i Słowacji. Aktualizacja dla słowackiej części Tatr Wysokich dokonuje się na bieżąco, tzn. to, co pojawia się na stronie internetowej, jest od razu dostępne w telefonie. Graficzną identyfikację stopnia zagrożenia lawinowego uzupełniają wyczerpujący opis oraz schematyczna mapa. Ciekawym dodatkiem jest dobrze skalibrowany inklinometr, dzięki któremu możemy szybko określić przybliżone nachylenie stoku, w obrębie którego się znajdujemy. Zakładka feedback umożliwia przesłanie w formie pliku tekstowego informacji o zaobserwowanych zjawiskach pogodowych, lawinie, warunkach lokalnych itd. SnowSafe lokalizuje położenie użytkownika za pomocą GPS-u zainstalowanego w smartfonie i przekazuje informacje o stanie pokrywy śnieżnej w jego lokalizacji. Dane o zagrożeniu lawinowym przekazywane są do smartfonu, zaraz po tym, gdy pojawią się one w regionalnych serwisach zbierających dane o stanie pokrywy śnieżnej.  

Mapa turystyczna

Mapa turystyczna to, jak piszą jej twórcy, „aplikacja stworzona, aby ułatwić planowanie wycieczek górskich i pomóc w nawigacji na trasie”. Swoim zasięgiem obejmuje wybrane pasma górskie w Polsce, Czechach i na Słowacji, a do sprawnego działania wymaga połączenia z siecią (mapy online). Główną funkcjonalnością jest możliwość planowania tras biegnących po szlakach turystycznych w górach i na pogórzach. Aplikacja prosto i szybko wyznacza trasę, wyświetla jej szczegółowy przebieg na mapie, pokazuje długość i szacowany czas przejścia. Wskazuje także obecną lokalizację użytkownika. Drugą ważną funkcjonalność stanowi możliwość nagrywania tras. Zapisywany jest ich przebieg na mapie, długość oraz czas trwania. Niedawno dodano możliwość eksportu nagranych tras do pliku w formacie gpx. Pliki zapisywane są w folderze pobierania w pamięci telefonu. Dodatkowo aplikacja wyświetla informacje o ciekawych miejscach, a także zdjęcia i opinie użytkowników, w oparciu o dane z serwisu mapa-turystyczna.pl. Aplikacja oferuje również inteligentne podpowiedzi w wyszukiwarce miejsc, uwzględniające opcje najbliżej naszej lokalizacji oraz tereny najpopularniejsze, jak również pokazywanie na mapie kierunku przemieszczania się. Wyświetlane są też społecznościowe informacje o wyszukanych miejscach – zdjęcia i opinie użytkowników pochodzące z serwisu mapa-turystyczna.pl.

Zrzut ekaranu z aplikacji SKIRaport
Zrzut ekaranu z aplikacji SKIRaport

SKIRaport

W tej aplikacji znaleźć można informacje o ponad 150 km tras narciarskich, 120 wyciągach czy 70 ośrodkach narciarskich w Polsce. Są one na bieżąco aktualizowane przez użytkowników. Dzięki obrazowi z kamer online znajdujących się na stokach można nieustannie obserwować sytuację na trasie. Twórcy aplikacji udostępniają również szczegółowe mapy stoków i tras, informacje o czynnych wyciągach i kolejkach linowych, jak również o okolicznych usługach i noclegach. Prognozy pogody oferowane przez appkę pochodzą z serwisu YR.NO. Wiadomości dotyczące warunków na trasach narciarskich są stale aktualizowane. Poza tym SKIRaport to również pełna informacja o rozmaitych atrakcjach na stokach, a także system ocen i komentarzy wprowadzanych przez innych narciarzy – użytkowników serwisu. Na uwagę zasługuje też pełna integracja z e-Skipass.pl – dzięki czemu można kupować karnety e-Skipass za pośrednictwem Mastercard Mobile i korzystać w ten sposób z oferty ponad pięćdziesięciu ośrodków narciarskich.