Poruszamy się po mieście przy pomocy aplikacji

Poruszamy się po mieście przy pomocy aplikacji
Przedstawiamy przegląd aplikacji, które pomogą Wam w bezproblemowym poruszaniu się po mieście.

 Uber

 
Aplikacja Uber

Aplikacja, która narobiła w Polsce sporo zamieszania. Ma ułatwiać zamówienie taksówki albo innego dostępnego transportu samochodowego. Taksówkarze uważają ją jednak za źródło nieuczciwej konkurencji i zagrożenie dla swojej pracy. W momencie, gdy potrzebujemy transportu, uruchamiamy aplikację, sami decydujemy, jakim rodzajem pojazdu chcemy się dostać do docelowego miejsca, wybieramy też i widzimy na mapce, czy i jak pożądany pojazd się do nas zbliża. W miastach, w których Uber się upowszechnił, czas oczekiwania na transport wynosi zazwyczaj zaledwie kilka minut.

Za pomocą tej aplikacji można również zapłacić za przewóz. Opłata zostanie automatycznie pobrana z karty kredytowej. Szacuje się, że przejazdy z Uberem są o ok. jedną piątą tańsze niż tradycyjnymi taksówkami. Dodajmy, że kierowca zrekrutowany do systemu dostaje 80 procent z każdego kursu, a 20 zabiera firma zarządzająca appką. Z usługi można korzystać obecnie w ponad 40 krajach.

mytaxi

Zasada działania mytaxi jest dość prosta. Przeglądając mapę, można wybrać znajdującą się najbliżej taksówkę i określić cel podróży. Bezpośrednio w aplikacji dokonuje się również opłaty za przejazd. Jak widać, działa podobnie jak Uber, z tą różnicą - dla wielu ogromną - że chodzi tu o prawdziwe taksówki i zawodowych taksówkarzy, a nie każdego, kto ma samochód i zgłosi się do pracy jako kierowca w systemie.

Aplikacja wyposażona jest w funkcję „ulubiony kierowca”. Pozwala ona sprawdzać szacunkowe opłaty za przejazd. Można nawet za jej pomocą zamówić taksówkę na konkretny adres kilka dni przed planowaną podróżą. Dodatkowo zintegrowanie aplikacji z GPS i mapą Google pozwala pasażerowi na śledzenie zamówionej taksówki.

Aplikacja wykorzystuje połączenie peer-to-peer, co umożliwia bezpośredni kontakt między kierowcą a pasażerem, bez potrzeby dzwonienia na centralę. Kierowca mytaxi działa niezależnie, nie płaci abonamentu za korzystanie z systemu mytaxi, nie ponosi też dodatkowych kosztów związanych z wypożyczeniem czy zakupieniem potrzebnego sprzętu - musi tylko mieć smartfon. Twórcy aplikacji podają, że w Europie z logo mytaxi jeździ już kilkanaście tysięcy taksówek.

Aplikacja SkyCash

SkyCash

Jeśli wybrało się komunikację miejską, dobrze byłoby mieć możliwość szybkiego, niekłopotliwego kupowania biletów. SkyCash to uniwersalny system natychmiastowych płatności przez komórkę. Pozwala m.in. płacić za parkowanie, bilety komunikacji miejskiej i kolejowej, jak również za wizytę w kinie, a także umożliwia przelewanie pieniędzy pomiędzy komórkami. Twórcy aplikacji zapewniają bezpieczeństwo na poziomie bankowości elektronicznej.

Dzięki appce nie musimy już pędzić do kiosku czy biletomatu. Wystarczy wsiąść do wybranego autobusu, tramwaju (a nawet metra, jeśli odwiedzamy Warszawę) i od razu kupić wybrany przez siebie bilet. Poprzez SkyCash bilety komunikacji miejskiej są dostępne w stolicy, Poznaniu, Wrocławiu, Rzeszowie, Lublinie, Bydgoszczy, Puławach, Białej Podlaskiej, Inowrocławiu, Radomiu, Stalowej Woli i Łodzi. Konto w SkyCash można zintegrować z kartą płatniczą, dzięki czemu użytkownik uwalnia się od konieczności pamiętania o regularnym jego zasilaniu. Jeśli jednak ktoś na takie rozwiązanie się nie zdecyduje, może swoje konto aplikacji zasilić za pomocą przelewu bankowego.

JakDojade.pl

Taksówki, a nawet Uber, to na dłuższą metę rozwiązania dla osób dysponujących zasobniejszym portfelem. Typowe zaś podróże po mieście oznaczają dla większości niezmotoryzowanych głównie kontakt z publiczną komunikacją. Do nich właśnie skierowana jest aplikacja JakDojade.pl, która obsługuje wszystkie największe polskie aglomeracje.

Oferuje przede wszystkim rozkłady jazdy wszelkich dostępnych na danym obszarze środków komunikacji. Pozwala też układać plany podróży w wariantach: wygodnych, optymalnych lub szybkich. Planowanie podróży w Warszawie i okolicach obejmuje wszystkie kursujące tu linie autobusowe, tramwajowe, metro, szybką kolej miejską oraz regionalne linie Kolei Mazowieckich. Do czasu podróży szacowanego na podstawie rozkładów jazdy doliczanych jest też zwykle nieco minut na oczekiwanie na transport i dojście piechotą.

Aplikacja dzieli się na trzy główne elementy- zakładki: Rozkłady, Planer i Nawigator. Rozkłady wyszukuje się według linii. Planer działa na zasadzie wyboru miejsca i nie muszą to być przystanki; można też wykorzystać mapę. Nawigator jest zaś inną formą Planera, stosującą lokalizację użytkownika w terenie. JakDojade.pl dostępna jest zarówno na platformie Androida, jak iOS, w wersji darmowej i premium. Zakupienie tej ostatniej opcji uwalnia aplikację od reklam, pozwala korzystać z pulpitowego widżetu oraz docierać do informacji o najbliższych odjazdach z wybranego przystanku.