Testujemy aplikacje dla ucznia i studenta

Testujemy aplikacje dla ucznia i studenta
Życie ucznia czy studenta bywa trudne, mnóstwo notatek, zadań do zrobienia i terminów do zapamiętania. Skorzystajcie więc z prezentowanych aplikacji, żeby maksymalnie ułatwić sobie życie.

 

Plan lekcji - Quick Time Table

Z łatwością możemy w nim ustalić godziny lekcji i zajęć, a następnie oznaczyć je kolorami tak, aby w przyjazny sposób dało się szybko po nich nawigować. Do każdego przedmiotu możemy dopasować nie tylko dokładną godzinę, ale i numer sali, w której odbywają się zajęcia. Pomaga to zwłaszcza tym uczniom i studentom, którzy mają lekcje czy wykłady w różnych miejscach.

Aplikacja pozwala na określanie długości trwania zajęć (45 lub 60 minut), umożliwia dodawanie notatek i uwag na ich temat oraz oznacza dni wolne.

Układanie planu lekcji sprowadza się w zasadzie do kilku kliknięć, ponieważ twórcy podzielili aplikację na wirtualne bloki z gotowymi nazwami przedmiotów, które wystarczy nanieść na harmonogram. Interfejs programu jest przejrzysty i, co nie bez znaczenia, spolszczony. Płatna wersja różni się tym od bezpłatnej, że znikają w niej reklamy.

CamScanner

Aplikacja CamScanner

Dzięki CamScanner możemy za pomocą swojego smartfona łatwo kopiować notatki i dokumenty. Działa to w niezwykle prosty sposób. Robimy zdjęcie dokumentu, który chcemy zeskanować, a następnie aplikacja obrabia go tak, by był łatwiejszy do odczytania, czyli zmienia jego kontrast, dostosowuje kąt itp. Obrazy można zapisywać w poręcznym formacie PDF lub popularnej fotograficznej kompresji JPG. Z aplikacji możemy korzystać w dwojaki sposób.  Po pierwsze, z poziomu aplikacji wykonujemy fotografię, którą dalej zamieniamy na plik PDF. Możemy jednak najpierw robić zdjęcia i dopiero potem wybrać CamScanner w galerii, za pomocą przycisku udostępnij. Druga forma jest wygodniejsza, gdy mamy na raz dużo plików do obrobienia. Program ma wiele przydatnych funkcji. Jedną z nich jest przycinanie zdjęcia.

Aplikacja umożliwia też grupowanie dokumentów, sortowanie według daty, oznaczanie tagami, wyświetlanie w formie listy/miniatur itp. Możliwe jest ustawianie haseł na poufnych plikach, aby zapobiec wyciekom informacji. Chcąc uzyskać dostęp do dokumentów, możliwość ich edycji, udostępniania oraz synchronizacji pomiędzy smartfonami, tabletami, komputerami PC oraz do usług przechowywania plików w chmurze, wystarczy się zalogować. CamScanner obsługuje usługi przechowywania plików Google Drive, Dropbox, Box.com.

PhotoMath

Zdajemy sobie sprawę, że aplikacja „rozwiązująca zadania matematyczne” jest dość kontrowersyjną propozycją. Po pierwsze jednak, to niezwykle ciekawy przykład rozwoju sztucznej inteligencji w świecie mobilnym. Po drugie, czytelnicy MT na pewno używać jej będą tylko w celu weryfi kacji swoich samodzielnych rozwiązań oraz nauki poprawnego przeprowadzania wywodu.

Aplikacja mobilna PhotoMath łączy w sobie rozpoznawanie tekstu i kalkulator. Gdy widzimy zapisane działanie matematyczne albo równanie, wystarczy wycelować w kartkę obiektyw aparatu smartfona. Reszty dokona sama aplikacja. Po wyświetleniu rozwiązania widzimy sposób, w jaki się je uzyskuje. Nie jest to więc po prostu ściąga, ale forma nauczania matematyki. PhotoMath obsługuje zadania matematyczne na poziomie szkolnym, czyli dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie, ułamki, liczby dziesiętne, równania liniowe oraz funkcje, takie jak logarytmy. Sami twórcy ostrzegają, że appka nie wie jeszcze wszystkiego i nie każdy problem jest w stanie rozwiązać.

PhotoMath to pomysł podobny do Word Lens, aplikacji rozpoznającej tekst i tłumaczącej go na siedem różnych języków. Jedną z zalet jest dostępność dla wszystkich trzech najpopularniejszych platform mobilnych, czyli Androida, iOS- -a i Windows Phone. 

xGraphing - wykresy funkcji

Aplikacja ta może okazać się bardzo przydatna na lekcjach matematyki lub fi zyki. Rysowanie wykresów funkcji, nawet jeśli z obliczeniami radzimy sobie nie najgorzej, bywa dla wielu osób problemem. Może więc niech smartfon zrobi to za nas? Program możemy wykorzystać na dwa sposoby – albo ręcznie wprowadzić do systemu wzory funkcji (po czym wykres zostanie wygenerowany automatycznie), albo nanieść punkty na wykres, a mobilna aplikacja wszystko za nas policzy i wygeneruje właściwy wzór. xGraphing oferuje wszystkie najbardziej popularne funkcje matematyczne oraz operatory, takie jak: sinus, cosinus, tangens, wartość bezwzględna, funkcja wykładnicza, arcus sinus, arcus cosinus, arcus tangens, logarytm i pierwiastek. Poza tym rozumie operatory matematyczne: dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie, potęgowanie. Wynik operacji można zapisać i udostępniać w sieci. xGraphing wyposażono również w funkcje edukacyjne. Aplikacja nie tylko więc rysuje czy rozpoznaje rysunki funkcji, ale także służy samouczkiem, pozwalającym zrozumieć wykonywane działania. PhotoMath Zdajemy sobie sprawę, że aplikacja „rozwiązująca zadania matematyczne” jest dość kontrowersyjną propozycją. Po pierwsze jednak, to niezwykle ciekawy przykład rozwoju sztucznej inteligencji w świecie mobilnym. Po drugie, czytelnicy MT na pewno używać jej będą tylko w celu weryfi kacji swoich samodzielnych rozwiązań oraz nauki poprawnego przeprowadzania wywodu. Aplikacja mobilna PhotoMath łączy w sobie rozpoznawanie tekstu i kalkulator. Gdy widzimy zapisane działanie matematyczne albo równanie, wystarczy wycelować w kartkę obiektyw aparatu smartfona. Reszty dokona sama aplikacja. Po wyświetleniu rozwiązania widzimy sposób, w jaki się je uzyskuje. Nie jest to więc po prostu ściąga, ale forma nauczania matematyki. PhotoMath obsługuje zadania matematyczne na poziomie szkolnym, czyli dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie, ułamki, liczby dziesiętne, równania liniowe oraz funkcje, takie jak logarytmy. Sami twórcy ostrzegają, że appka nie wie jeszcze wszystkiego i nie każdy problem jest w stanie rozwiązać. PhotoMath to pomysł podobny do Word Lens, aplikacji rozpoznającej tekst i tłumaczącej go na siedem różnych języków. Jedną z zalet jest dostępność dla wszystkich trzech najpopularniejszych platform mobilnych, czyli Androida, iOS- -a i Windows Phone. 

HomeWork (praca domowa)

Aplikacja HomeWork
Aplikacja HomeWork

Aplikacja HomeWork pozwala utrzymać porządek w pracach domowych i lekcjach. Można w niej zapisywać zadania domowe, listę sprawdzianów czy plan lekcji na dany dzień i cały tydzień. Umożliwia dodawanie własnych przedmiotów i notatek do nich, pozwala także na ułożenie tymczasowego oraz „ruchomego” planu lekcji na określony czas. Program daje się obsługiwać również za pomocą widżetu. Oprócz tego za pomocą HomeWork można prowadzić listę ocen, zapisywać dni wolne, synchronizować prace domowe i sprawdziany z kalendarzem Google, włączać tryb cichy podczas trwania lekcji, wykonywać i przywracać kopie zapasowe, szybko przechodzić do szkolnej strony oraz pracować w trybie ucznia i nauczyciela. Lista funkcji jest imponująca, choć to nagromadzenie odbyło się kosztem estetyki aplikacji, która do grafi cznie wysmakowanych nie należy. Użytkownik musi więc zdecydować – albo brać „wszystko w jednym”, ale nie za ładnym, albo szukać czegoś estetycznego, ale nie tak bogatego w funkcje.