Polacy triumfują na ?Olimpiadzie robotów?

Polscy konstruktorzy-robotycy po raz trzeci z rzędu zdobyli mistrzowski tytuł na międzynarodowych zawodach RobotChallenge 2013 w Wiedniu. Prezentując ponad sześćdziesiąt robotów, wywalczyli łącznie dziesięć medali ? cztery złote, trzy srebrne i trzy brązowe.

RobotChallenge to Olimpiada robotów, na której maszyny rywalizują w różnych dyscyplinach i konkurencjach, przypominających sportowe. Polacy największy sukces osiągnęli w kategorii Mini Sumo, czyli w zapasach humanoidalnych robotów, o rozmiarze nie więcej niż 10 cm. Finały były, mówiąc żargonem sportowym, ?wewnętrzna sprawą Polaków?.  Na podium stanęły tylko polskie maszyny.

Pierwsze miejsce zajął robot Enova skonstruowany przez Magnat Cyber Forge Team ? zespół studentów z Politechniki Gdańskiej. Drugi był robot o nazwie Storm skonstruowany przez koło naukowe Controllers, działające na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH. Trzecie miejsce w tej kategorii zajął zaś robot Mirror ? dzieło innego zespołu studentów z Politechniki Gdańskiej.

Polacy triumfowali także w kilku innych konkurencjach. Międzynarodowe zawody robotów wykonanych własnoręcznie przez uczestników uważane są za największe i najbardziej prestiżowe tego typu w Europie. W tegorocznej edycji wzięło udział 441 uczestników, z 24 krajów świata. W szranki stanęły 323 roboty.