Einstein potwierdzony 7000 lat świetlnych od Ziemi

Einstein potwierdzony 7000 lat świetlnych od Ziemi
Niektórzy naukowcy przyjmowali, że stworzona przez Alberta Einteina ogólna teoria względności opisująca pole grawitacyjne, w pewnych ekstremalnych sytuacjach, które coraz częściej obserwujemy we Wszechświecie może nie obowiązywać. Jednak obserwacje dokonane w jednym z tych niezwykłych układów – PSR J0348+0432 – potwierdziły teorię wielkiego fizyka.

 

W tym, oddalonym o 7 tysięcy lat świetlnych od nas układzie wokół masywnej gwiazdy neutronowej o bardzo silnej grawitacji krąży gwiazda typu biały karzeł. Z naszego punktu widzenia jest to pulsar, w którym regularnie zakłócana emisja fal radiowych pozwala na zmierzenie czegoś nie dającego się łatwo zmierzyć – fal grawitacyjnych. To ich emisja potwierdza ogólną teorię względności.

W eksperymentach potwierdzających jedną z fundamentalnych współczesnych teorii fizycznych analizowano dane pochodzące z wielu rozsianych po świecie obserwatoriów i radioteleskopów, m. in. z Bardzo Wielkiego Teleskopu w Chile, teleskopu Herschela na Wyspach Kanaryjskich, słynnej anteny w Arecibo oraz największego europejskiego radioteleskopu w Effelsbergu w Niemczech.