Chińczycy na Księżycu

Chińczycy na Księżycu
Po udanym lądowaniu na Księżycu  chińska sonda Chang'e-3 przesłała na Ziemię pierwsze zdjęcia. Widać na nich m. in. sześciokołowego łazika Yutu (Jadeitowego Królika), który zdążył zjechać po wysuniętej z lądownika rampie na powierzchnię srebrnego globu. Łazik również przetestował swoją pokładową kamerę, robiąc zdjęcie, sondzie-matce.

 

 

Lądowanie na równinie Sinus Iridium na północnej półkuli Księżyca przebiegło bardzo gładko, co widać na filmie. Sam lądownik został wyposażony w astronomiczne instrumenty obserwacyjne, m. in. w zakresie promieniowania ultrafioletowego. Jeśli misja zakończy się sukcesem, to na powierzchni srebrnego globu powstanie pierwsze  w historii księżycowe obserwatorium kosmosu. Łazik, zaopatrzony w badawczą aparaturę, ma podjąć eksplorację powierzchni satelity Ziemi, na powierzchni nawet do 3 km kwadratowych. Przewidywany czas trwania misji to trzy miesiące.

Pierwsze zdjęcia z chińskiego łazika

Pierwsze zdjęcia wykonał także, uznawany za pierwszego polskiego satelitę, LEM. Wkrótce ma zostać przesłane na Ziemię pierwsze z nich. Miniony weekend w ogóle należał do krajów z ambicjami kosmicznymi, bowiem, jak poinformowano w Iranie, naukowcom tego kraju udało się po raz kolejny wysłać na orbitę małpę, która cała i zdrowa powróciła na ziemię.

 

Oto filmowa relacja z lądowania Chang'e-3 na Księżycu: