Prototyp polskiego silnika plazmowego dla małych satelitów

Prototyp polskiego silnika plazmowego dla małych satelitów
Niespełna rok temu informowaliśmy o otwarciu w warszawskim Instytucie Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy laboratorium z unikatową na skalę europejską komorą próżniową, która pozwalała polskim badaczom badać napędy plazmowe dla nanosatelitów (tj. satelitów o masie kilku kilogramów) i sond kosmicznych. Mamy już pierwsze efekty prac – działający prototyp pierwszego polskiego silnika plazmowego.

 

Specjalistyczne laboratorium plazmowych silników satelitarnych zostało utworzone dla potrzeb 3-letniego projektu L-µPPT (Innovative Liquid Micro Pulsed Plasma Thruster) realizowanego z funduszy europejskich. Komora, w którą obecnie wyposażone jest laboratorium w Warszawie symuluje warunki próżni kosmiczne, dzięki pompie odsysającej z niej powietrze do ciśnienia 100 milionów razy mniejszego niż atmosferyczne.

Testowany silnik to elektryczny napęd plazmowy typu Halla. Waży cztery kilogramy, ma kształt cylindra o średnicy 10 cm i długości 12 cm. Maksymalna moc, z jaką może pracować, wynosi około pół kilowata. Wytwarza siłę ciągu wystarczającą do pracy na satelitach o masie do około stu kilogramów. Celem naukowców z IFPiLM jest budowa takiego silnika typu Halla, który będzie tańszy w eksploatacji od dotychczas używanych. Ma to umożliwić zastosowanie kryptonu jako gazu roboczego. Ten gaz szlachetny jest nawet 10-krotnie tańszy od najczęściej stosowanego ksenonu. Po zakończeniu projektu L-µPPT wyposażenie próżniowe laboratorium plazmowych silników satelitarnych będzie mogło być wykorzystane do badania silników o średniej mocy dla sond kosmicznych i konwencjonalnych satelitów.