Nowy rodzaj „magnetycznego” nadprzewodnictwa

Nowy rodzaj „magnetycznego” nadprzewodnictwa
Osoby wiedzące coś o nadprzewodnictwie przyzwyczajone są do myśli, że pomiędzy zjawiskiem nadprzewodzenia a magnetyzmem jest sprzeczność. Silne pola magnetyczne zwykle niszczą w materiałach zdolności nadprzewodzenia. Tymczasem okazało się, że stop ceru, kobaltu i indu (CeCoIn5) staje się nadprzewodnikiem właśnie w silnym polu magnetycznym – wykazują badacze ze szwajcarskiego instytutu Paula Scherrera.

 

CeCoIn5 znany był wcześniej z ciekawych właściwości nadprzewodzących w wysokich temperaturach. Okazało się jednak, że pod działaniem silnych pól magnetycznych (powyżej 12 tesli) w materiale pojawia się antyferromagnetyzm - magnetyczna struktura materiału polegająca na antyrównoległym uporządkowaniu elementarnych momentów magnetycznych w podsieciach sieci krystalicznej. Może być rozpatrywana, jako wiele podsieci, z których w każdej momenty magnetyczne mają identyczny kierunek, ale przeciwne zwroty. Moment magnetyczny całej sieci jest przy tym zerowy.

Zdaniem uczonych, którzy wnioski ze swoich badań opublikowali w „Nature Physics”, w owej antyferromagnetycznej sieci zachodzi stan kwantowy pozwalający na drugi rodzaj nadprzewodnictwa inny niż ten, którym CeCoIn5 zwykle się charakteryzuje. Co więcej okazuje się, że właściwościami tego „magnetycznego” nadprzewodnika można sterować, modulując pole magnetyczne.

 

.