Dziewczyny na politechniki - już jutro!

Dziewczyny na politechniki - już jutro!
Już 3 kwietnia 2014 roku uczelnie techniczne zapraszają uczennice szkół ponadgimnazjalnych na specjalnie przygotowany dla nich Ogólnopolski Dzień Otwarty Tylko Dla Dziewczyn. Cel? Przekonać dziewczyny, że studia na kierunkach technicznych i ścisłych są dla nich doskonałym pomysłem na życie. 15 uczelni technicznych i 6 wydziałów ścisłych uniwersytetów przygotowało specjalny program. Będą gry edukacyjne, warsztaty, spotkania ze studentkami i absolwentkami, a nawet... produkcja damskich szpilek na drukarce 3D.

Akcja Dziewczyny na politechniki! i jej "młodsza siostra" - Dziewczyny do ścisłych! zainicjowane przez Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT) i Fundację Edukacyjną Perspektywy, za najważniejszy cel stawiają sobie przełamywanie stereotypów w myśleniu i zachęcanie uczennic szkół ponadgimnazjalnych do podejmowania studiów technicznych i ścisłych. Polska i Europa potrzebują inżynierów, aby pokonać kryzys. Dobre inżynierki są w tym przypadku najlepszym lekarstwem. Bo różnorodność sprzyja innowacyjności i kreatywności w tworzeniu rozwiązań technologicznych.

Akcja odbywa się po raz siódmy, można zatem już mówić o pokoleniu Dziewczyn na politechniki! Dzięki kolejnym edycjom akcji, na polskich uczelniach technicznych studiuje ponad 24 000 dziewczyn więcej, podczas gdy ogólna liczba studentów w Polsce - ze względów demograficznych - maleje.

Dziewczyny na politechniki! 

Uczelnie starają się pokazać uczestniczkom Dnia Otwartego z jak najlepszej strony. Programy są z roku na rok coraz bardziej pomysłowe, łączą akademicką powagę z mądrą zabawą. I tak, na przykład, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej, przygotowała wykład Sekrety kombinezonu mistrza olimpijskiego w skokach narciarskich. Będzie można spotkać tam samą twórczynię kombinezonu Kamila Stocha, w którym to odniósł on swoje spektakularne zwycięstwa.

Na Politechnice Warszawskiej będzie można wziąć udział w prezentacji pod zaskakującym tytułem Jak zadowolić kobietę - but na wysokim obcasie prosto z drukarki 3D.

Politechnika Rzeszowska ma w planie zabawę interaktywną Wyścig wiedzy wzorowaną na grze miejskiej.

Na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie dziewczyny zostaną zaproszone do zwiedzania Muzeum Geologicznego, na Politechnice Gdańskiej będzie spotkanie ze studentkami z najlepszego koła naukowego w Polsce pod tytułem: Kobiety i fizyka, czyli jak oszukać przeznaczenie?

Politechnika Poznańska przygotowała ekologiczne warsztaty biżuterii Recykling to jest to!, na Politechnice Łódzkiej dziewczyny będą mogły wykonać samodzielnie kartki świąteczne z papieru czerpanego, a na Politechnice Opolskiej dowiedzieć się Jak zbudować łazika, którego pokazali w Teleexpresie?

Politechnika Wrocławska zaplanowała laboratorium fizyczne Fizyka i taniec (z udziałem grupy tancerzy) oraz warsztaty poświęcone tworzeniu bloga. Na Politechnice Białostockiej będzie można... zagrać w karty - wziąć udział w grze zapoznawczej uczelni przy użyciu kart, na Politechnice Świętokrzyskiej zwiedzić nowoczesne laboratoria (m.in. Laboratorium Obrabiarek Sterowanych Numerycznie, Laboratorium Geotechniki).

Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie zaprasza na zajęcia doświadczalne, na których uczestniczki przeprowadzą mikroskopową ocenę jakości wody, a Politechnika Częstochowska przeprowadzi pokaz doświadczeń laboratoryjnych Dziwny jest ten świat, ale wytłumaczalny.

Dziewczyny do ścisłych!

Wydziały ścisłe uniwersytetów także zadbały o atrakcyjny program Dnia Otwartego.

Na Wydziale Chemii Uniwersytetu Łódzkiego odbędą się warsztaty Kolory w analizie chemicznej - dziewczyny zrobią samodzielnie ćwiczenia związane z analizą jakościową chemii nieorganicznej, na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ dowiedzą się Czy bać się promieniowania?, a na Wydziale Matematyki i Informatyki UŁ mogą wziąć udział w wykładzie pod zaskakującym tytułem Teoria grafów - mosty królewieckie, chiński listonosz i ... kojarzenie małżeństw.

Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego namawia Poznaj alfabet promieniotwórczości - o rozpadach jąder atomowych i właściwościach promieniowania jądrowego, zaś Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK w Toruniu ma w planie grę edukacyjną połączoną ze zwiedzaniem Instytutu Fizyki w towarzystwie doktorantek i pracowników Wydziału.

Pobiegną w kasku

3 i 5 kwietnia w sześciu miastach Polski odbędzie się Bieg w Kasku. W tym nietypowym minimaratonie uczestniczki mają przebiec cały dystans nie tracąc z głowy kultowego kasku akcji Dziewczyny na politechniki!. Bieg w Kasku organizowany jest przez Akademicki Związek Sportowy, współorganizuje go sześć politechnik: Politechnika Częstochowska, Politechnika Łódzka, Politechnika Opolska, Politechnika Poznańska, Politechnika Świętokrzyska, Politechnika Warszawska. Więcej: www.biegwkasku.pl

Dzień Otwarty Tylko dla Dziewczyn odbędzie się 3 kwietnia 2014 r. Na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zaplanowano go na 4 kwietnia, a w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych - 16 kwietnia.