Hawking: ostrożnie z tą sztuczną inteligencją

Hawking: ostrożnie z tą sztuczną inteligencją
Słynny fizyk Stephen Hawking, wypowiadając się na łamach brytyjskiego dziennika „The Independent”, wraz z kolegami naukowcami, Stuartem Russellem, Maxem Tegmarkiem i Frankiem Wilczkiem, ostrzegł ludzkość przed sztuczną inteligencją, wyjaśniając, że nasz entuzjazm wobec niej jest nieuzasadniony. work from home jobs in pa  

Jak powiedział, „krótkoterminowy rozwój sztucznej inteligencji zależy od tego, kto ją kontroluje”. W dłuższej jednak perspektywie nie wiadomo jednak czy A.I. w ogóle będziemy w stanie kontrolować. Jak tłumaczył, zaawansowane maszyny mogłyby ostatecznie całkowicie opanować np. ziemskie rynki finansowe lub tworzyć broń, której nawet nie pojmujemy.

Naukowcy, z Hawkingiem na czele, zaznaczają, że ich ostrzeżenia mają na celu zwrócenie ludziom uwagi, aby zamiast bezkrytycznego entuzjazmu dla technologii, zdawali sobie sprawę z potencjalnych niebezpieczeństw, jakie wynikają z szybkiego postępu. „Każdy z nas powinien zapytać siebie, osiągnąć korzyści z rozwoju sztucznej inteligencji, unikając zagrożeń,” powiedział słynny uczony.