Cegła z drukarki 3D

Cegła z drukarki 3D
W jednym ze specjalistycznych amerykańskich czasopism technicznych ukazała się publikacja na temat nowej technologii druku 3D pozwalającej na tworzenie kształtów z materiałów ceramicznych o nazwie PolyBricks. Jak wyjaśniają autorzy, wynalazek, który jest dziełem połączonych wysiłków wielu uczelnianych ośrodków, mógłby zrewolucjonizować budownictwo, pozwolić np. na rezygnację z zaprawy murarskiej przy budowie murów.

Wydrukowane elementy miałyby być łączone za pomocą odpowiednio ukształtowanych wypustek. PolyBricks wydrukowane zostały za pomocą drukarki ZCorp 510 3D z podobnego do sproszkowanej gliny surowca. Materiałem gospodaruje się tu oszczędnie - większa część konstrukcji „pustaka-cegły” to otwory zapewniające przy okazji lekkość konstrukcji.

Technologia jest gotowa do użytku. Jednak, mimo pochlebnych ocen, nie powstała z PolyBricks jeszcze żadna budowla. Jak podkreślają autorzy rozwiązania, nowego typu cegły 3D mają taką zaletę, iż w odróżnieniu, od prezentowanych wcześniej technologii druku 3D całych domów, nie wymagają wielkich maszyn i nowej infrastruktury budowlanej. Elementy powstają w mniej więcej standardowej drukarce i składane są na miejscu budowy.