Wielki Finał sondy Cassini

Wielki Finał sondy Cassini
Tak nazywać się będzie końcowa misja krążącej wokół Saturna sondy Cassini (ang. "Cassini Grand Finale"). Nazwa została wybrana przez członków zespołu pracującego przy obsłudze sondy w NASA na podstawie głosów dwóch tysięcy zwykłych ludzi, którzy zaangażowani się w końcowy projekt dotyczący zasłużonego dla nauki statku.

W ramach swojej ostatniej misji sonda ma m. in. wzlecieć nad biegun północny , zbliżyć się na możliwie niewielka odległość do gejzerów Enceladusa. Na koniec zaś ma zanurkować w wewnętrzne pierścienie Saturna, badając z bliska ich strukturę. Ponieważ sonda zbliży się wówczas bardzo do Saturna, załoga chciała nazwać tę zupełnie nową misję „bliskie orbity”, ale czuła, że potrzebna jest mocniejsza nazwa, dlatego poprosiła chętnych do zgłaszania propozycji.

Celem sondy Cassini-Huygens było wykonanie badań Saturna, jego pierścieni, księżyców i magnetosfery. Jest ona wspólnym przedsięwzięciem trzech agencji kosmicznych: amerykańskiej NASA, europejskiej ESA i włoskiej ASI. Sonda została wystrzelona w październiku 1997 roku. W lipcu 2004 Cassini stał się pierwszym sztucznym satelitą Saturna, a odłączony od sondy próbnik Huygens w styczniu 2005 wylądował na powierzchni Tytana. Wizualizację jej ostatniej fazy można zobaczyć tutaj: http://eyes.nasa.gov/download.html