Tysiące wniosków o „zapomnienie” w Google’u

Tysiące wniosków o „zapomnienie” w Google’u
Trwa wielkie usuwanie wyników wyszukiwania z Google’a. W Europie zgłoszono już do wyszukiwarki 70 tysięcy wniosków o usunięcie odsyłaczy do blisko 300 tysięcy stron. Z Polski do końca czerwca zgłoszono, jak informuje Google Polska, 1661 wniosków.

Proces czyszczenia wyszukiwarki w Europie zaczął się po orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 13. maja, głoszącym, że  Google musi usuwać z wyników wyszukiwania linki dotyczące danych osobowych osób prywatnych, jeśli zechce tego sam zainteresowany, a dotyczące go informacje są nieistotne lub nieaktualne. Wyrok dotyczy krajów UE. Firma wyszukiwarkowa stworzyła internetowy formularz do zgłaszania wniosków o usunięcie wybranych wyników wyszukiwania.

Przy okazji, zwłaszcza na Wyspach Brytyjskich, pojawiło się sporo kontrowersji po tym, jak do Google’a trafiły wnioski o usunięcie z wyników wyszukiwania publikacji w mediach, dotyczących spraw niewygodnych dla niektórych osób. Chodzi m. in. o artykuł o pewnym znanym obecnie bankierze w serwisie BBC i niektóre krytyczne publikacje z „The Guardiana”.