Heweliusz kolejnym polskim satelitą startującym na orbitę

Heweliusz kolejnym polskim satelitą startującym na orbitę
Dziś, 19. sierpnia, z chińskiego poligonu Taiyuan Launch Space Center ma wystartować na orbitę kolejny polski satelita naukowy – Heweliusz. Jest już załadowany na rakiecie i po przetestowaniu wszystkich systemów.

Jego wystrzelenie jest częścią projektu BRITE - BRIght Target Explorer Constellation. Wraz z austriackimi i kanadyjskimi urządzeniami będzie obserwował najjaśniejsze gwiazdy. W Centrum Hewelianum w Gdańsku odbędzie się we wtorek próba nawiązania łączności z obiektem.

Drugi polski naukowy (a trzeci w ogóle po Lemie i studenckim PW-Sat) sztuczny satelita Ziemi został skonstruowany przez Centrum Badań Kosmicznych i Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk przy współpracy Space Flight Laboratory przy kanadyjskim Uniwersytecie w Toronto. Masa startowa Heweliusza to 6 kg.

Hewliusz ma kształt sześcianu o bokach 20 x 20 x 20 cm. Jego zadania to wykonywanie kamerą szerokokątną zdjęć w celu precyzyjnego pomiaru jasności kilkuset najjaśniejszych gwiazd galaktyki, dla zbadania mechanizmu konwekcji.

Heweliusz to "bliźniak" Lema, który w kosmosie znajduje się od listopada 2013 roku. Satelita będzie współpracował z pięcioma innymi satelitami projektu BRITE opartymi na platformie CanX 3. Zaplanowany wcześniej na 30.12.2013 start Heweliusza został odłożony o kilka miesięcy z powodu wcześniejszej awarii tego typu rakiety.

M. U.