Nanocząsteczki zdolne do skanowania ciała
Chemicy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) opracowali nanocząsteczki, które mogą wykonywać zadania takie jak medyczny rezonans magnetyczny oraz obrazowanie fluoroscencyjne w sposób równie skuteczny co znane technologie. Nowa technologia może posłużyć do monitorowania na bieżąco produkcji cząsteczek w organizmie, zmian nowotworowych i sprawdzaniu, czy leki dotarły w miejsce, w którym miały zadziałać.
Według opisu opublikowanego w czasopiśmie naukowym „Nature Communications”, nanocząsteczki mogą przenosić sensory służące zarówno do techniki rezonansu MRI, jak też fluoroscencyjne, które śledziły witaminę C w organizmie myszy. Są to łańcuchy polimerowe zawierające czynniki kontrastujące MRI oraz cząsteczki fluoroscencyjne o nazwie Cy5.5.
Zdaniem autorów publikowanej pracy, zaletą tej nanotechnologii jest elastyczność. Na wspomnianych bowiem łańcuchach polimerów umieszczać można różne cząsteczki badające nie tylko dystrybucję witamin, ale umożliwiające również śledzenie leków w organizmie albo rozmieszczenie i nasycenie wolnymi rodnikami tlenu w organizmie chorego na raka, co pozwoliłoby oceniać stopień złośliwości nowotworu.