Teleskop Plancka zmienia obraz początków Wszechświata

Teleskop Plancka zmienia obraz początków Wszechświata
Nowa porcja danych z teleskopu Plancka, należącego do Europejskiej Agencji Kosmicznej, wskazuje na kwantowe pochodzenie struktur Wszechświata a także m. in. przesuwa w czasie do przodu moment uformowania pierwszych gwiazd o grubo ponad sto milionów lat. Kosmiczne obserwatorium analizuje polaryzację mikrofalowego promieniowania tła (CMB).

Według Wiaczesława Muchanowa, kosmologa z Uniwersytetu Ludwika Maksymiliana w Monachium, twierdzi od dawna, że za powstanie znanych w obecnym Wszechświecie struktur odpowiadają zjawiska zwane fluktuacjami kwantowymi a ostatnie dane, które nadeszły z teleskopu Plancka potwierdzają jego teorię. Efekty kwantowe według tego modelu mają odpowiadać za powstanie różnic gęstości we wczesnym Wszechświecie a to z kolei do powstania zalążków galaktyk i ich gromad.

Inne wnioski naukowców z danych dostarczonych przez Plancka mówią też o późniejszym niż wcześniej zakładano końcu tzw. „ciemnych wieków” Wszechświata. Obecnie naukowcy mówią o 550 lat po Wielkim Wybuchu zamiast 420 mln lat, jak głosiła wcześniejsza teoria. Przesuwa to w czasie datę powstania gwiazd. Przypomnijmy, że teleskop Plancka jest również głównym „odpowiedzialnym” za podważenie obserwacji fal grawitacyjnych w marcu 2014 r.