Jadro w jądrze Ziemi

Jadro w jądrze Ziemi
Zespół amerykańskich i chińskich naukowców opublikował w czasopiśmie „Nature Geoscience” pracę, z której wynika, że wewnętrzne jądro naszej planety składa się z dwóch „bardziej wewnętrznych” jąder.

Warstwy jądra różnią się strukturą a dokładnie ułożeniem metalicznych kryształów. W „zewnętrznym” jądrze są one skierowane zgodnie z osią północ - południe, zaś w jądrze „wewnętrznym” według osi wschód - zachód. Uczeni wysnuli takie wnioski na podstawie pogłębionych analiz fal sejsmicznych, które pochodzą z trzęsień ziemi i przechodzą przez kulę ziemską.

Naukowcy są dość zgodni, że odkrycie to świadczy o jakichś niezwykle dramatycznych wydarzeniach w przeszłości Ziemi. Dwie warstwy o dwóch równych orientacjach krystalicznych musiały uformować się w różnych warunkach. Zdaniem niektórych komentatorów, ułożenie takie świadczyć może o tym, że bieguny magnetyczne naszej planety mogły być kiedyś zorientowanie wzdłuż osi równoleżnikowej a nie mniej więcej południkowej jak obecnie. To mogło zmienić się ok. pół miliarda lata temu, ale nie wiadomo, dlaczego.