Najmocniejszy materiał w przyrodzie

Najmocniejszy materiał w przyrodzie
Najmocniejszym materiałem, jaki znaleziono w naturze są zęby bezkręgowca z rodziny patellogastropoda. Mają tak niezwykłe właściwości mechaniczne, że naukowcy nie boją się myśleć o skopiowaniu materiału, z którego są zrobione do produkcji, samochodów, samolotów czy statków. Odkrycia dokonano na brytyjskim Uniwersytecie w Portsmouth.

„Dotychczas wydawało nam się, że najwytrzymalszym materiałem w przyrodzie jest substancja, z której pająki tkają swoje sieci.” - mówi szefowa zespołu odkrywców Asa Barber w wypowiedzi dla jednego z popularnonaukowych portali. Te nadzwyczajne właściwości zęby bezkręgowca zawdzięczają minerałowi znanemu pod nazwą Goethym (getyt, FeO(OH)), który sam w sobie nie jest rekordową substancją, lecz pijawki wykorzystują go w postaci supermodnych włókien.

Wykonane z tego materiału zęby mają grubość sto razy mniejszą niż wynosi grubość ludzkiego włosa. Podczas badań na różne odkształcenia wytrzymałości osiągnięto wyniki w granicach pięciu gigapaskali. Zdaniem naukowców jest to materiał znacznie przewyższający, stosowany do produkcji kamizelek kuloodpornych, kewlar.