Pierwsze elektrony pomknęły

Pierwsze elektrony pomknęły
W oczekiwaniu na ostry start Wielkiego Zderzacza Hadronów w nowej wersji możemy rozgrzać się wiadomością o pierwszych przyspieszeniach cząstek w polskim akceleratorze - synchrotronie SOLARIS, który powstaje na terenie kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego. W urządzeniu w ramach pierwszych testów wyemitowano już wiązki elektronowe.

Synchrotron SOLARIS to najnowocześniejsze urządzeniem tego typu w Polsce. Generuje wiązki promieniowania elektromagnetycznego w zakresie od podczerwieni do promieniowania rentgenowskiego. Obecnie uczeni obserwują wiązkę elektronów bezpośrednio przed wejściem do pierwszej struktury przyspieszającej akceleratora. Wiązka emitowana z działa elektronowego ma energię 1,8 MeV.

W 1998 roku. naukowcy z Instytutu Fizyki UJ i AGH, wystąpili z inicjatywą o utworzenie Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego oraz budowę synchrotronu. W roku 2006 do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wpłynął wniosek o budowę źródła promieniowania synchrotronowego w Polsce i utworzenie Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego. W roku 2010 została podpisana umowa pomiędzy Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego a Uniwersytetem Jagiellońskim na dofinansowanie i realizację projektu budowy synchrotronu w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013. Synchrotron w Krakowie budowany jest w ścisłej współpracy z ośrodkiem synchrotronowym MAX-lab w Szwecji (Lund). Uniwersytet Jagielloński w roku 2009 podpisał umowę o współpracy ze szwedzkim laboratorium MAX-lab przy Uniwersytecie w Lund. Na mocy tego porozumienia budowane są dwa bliźniacze ośrodki promieniowania synchrotronowego w Polsce i w Szwecji.