Drony, roboty i druk 3D
Od 2 marca do 10 kwietnia studenci z Politechniki Warszawskiej i Wrocławskiej prowadzą zajęcia kreatywne dla gimnazjalistów poświęcone naukom ścisłym i najnowszym technologiom. Na warsztatach uczniowie przeprowadzają doświadczenia, uczą się szybkiego prototypowania, poznają właściwości materiałów kompozytowych, testują komponenty wykorzystywane do budowy bolidów Formuły Student czy poznają tajniki działania silnika Stirlinga. Od lat największym zainteresowaniem cieszą się zajęcia poświęcone robotyce, dlatego w tym roku studenci zorganizują aż 12 warsztatów, na których uczniowie będą mogli dowiedzieć się więcej na temat konstruowania robotów, ich programowania i zastosowania do celów badawczo-rozwojowych. Oprócz możliwości wykorzystania wiedzy teoretycznej w praktyce, gimnazjaliści uczą się na warsztatach pracy w grupie.
Oferta tegorocznej edycji programu jest wzbogacona o spotkania organizowane przez honorowych i merytorycznych patronów projektu. W Urzędzie Patentowym odbędzie się spotkanie z najmłodszymi wynalazcami w Polsce, w Wojskowej Akademii Technicznej uczestnicy zwiedzą Centrum Robotów Mobilnych, a we Wrocławskim Parku Technologicznym poznają możliwości łazika Scorpio 4 – zwycięzcy European Rover Challenge, europejskich zawodów łazików marsjańskich. Dodatkowo uczniowie będą mogli uczestniczyć w warsztatach z psychologiem, który pomoże im poznać ich mocne strony i przygotować się do prezentacji projektów w ramach konkursu na wynalazek.
Bosch i Politechniki przygotowały 1 500 miejsc na warsztatach, które zostały zapełnione w ciągu 2 pierwszych dni rejestracji – to pokazuje jak wielkim zainteresowaniem cieszy się Akademia Wynalazców. Jej kolejnym etapem będzie konkurs na wynalazek. Więcej informacji znajduje się na stronie programu http://akademiawynalazcow.edu.pl/ oraz profilu na Facebooku https://www.facebook.com/akademia.wynalazcow
Zobaczcie pierwszy odcinek popularnonaukowej serii opowiadającej o polskich wynalazcach. Cykl filmów współtworzony jest z Moniką Koperską – popularyzatorką nauki i laureatką konkursu Famelab.: