Drukarka do cząsteczek chemicznych

Drukarka do cząsteczek chemicznych
Specjaliści z Uniwersytetu Illinois w Urbana-Champaign zbudowali drukarkę 3D do drukowania cząsteczek chemicznych. Głównie chodzi o małe, złożone molekuły, które z założeniu mają powstawać w maszynie „na naciśnięcie guzika”. Główne zastosowanie i użyteczność nowego rozwiązania upatruje się obecnie w produkcji leków, ale nie są wykluczone również inne obszary wykorzystania.

Naukowcy opisują nową technikę w najnowszym numerze czasopisma Science.” Głównym wyzwaniem, z którym musieli się zmierzyć jest synteza cząsteczek. Stworzyli, więc mechanizm tworzący mniejsze cegiełki, które łączą się w podobny sposób. Te cegiełki są łączone niczym klocki w większe struktury, tzw. małe złożone cząsteczki. Naukowcy z Urbana-Champaign potrafią złożyć 14 typów takich molekuł.

Głównym osiągnięciem zespołu kierowanego przez doktora Martina Burke, jest automatyzacja procesu „montażu” mniejszych segmentów w większe. Powstała w ten sposób technologia należy do założonej przez Burke’a firmy REVOLUTION Medicines, Inc. Skupia się na produkcji leków, ale eksperci mają nadzieję, że zmieni oblicze całej gałęzi przemysłu opartej na syntezie chemicznej.