Druk 3D zupełnie po nowemu

Druk 3D zupełnie po nowemu
Podczas konferencji TED w kanadyjskim mieście Vancouver zaprezentowano technologię będącą zupełnie nowatorskim podejściem do druku 3D. Prototyp urządzenia o nazwie Carbon3D, w której proces produkcji obiektu wygląda zupełnie inaczej niż w znanych dotychczas drukarkach trójwymiarowych. Zamiast nakładania kolejnych warstw materiału mamy tu raczej wzrost i wyłanianie się ich z materiału roboczego.

Podczas prezentacji na TED specjaliści stworzyli za pomocą Carbon3D plastikową piłkę w ciągu dziesięciu minut. Wyłoniła się ona ze zbiornika z żywicą. Drukowanie takiego obiektu metodami tradycyjnego druku 3D zajęłoby 10 godzin. Metoda polega na stosowaniu na przemian światła i tlenu. Światło utwardza żywicę, zaś tlen ją rozmiękcza. Kontrolowanie i programowanie tego procesu pozwala tworzyć obiekty według założonego kształtu i struktury.

Joseph DeSimone, szef firmy pod nazwą Carbon3D powiedział podczas swojego wystąpienia na konferencji, że obecnie znany druk 3D to nic innego jak technika 2D powtarzana wielokrotnie. Znane zaś technologie w tej branży są zaś według niego mało perspektywiczne.

Oto demonstracja działania nowej, rewolucyjnej techniki: