Świetliste punkty na Ceres wyjaśnione?

Świetliste punkty na Ceres wyjaśnione?
Tajemnicze świecące jasno obok siebie punkty na powierzchni Ceres są związane z aktywnością wody, lodu i unoszeniem się nasyconego wodą gazu w tym miejscu – tak twierdzą badacze pracujący nad analizą danych z misji sondy Dawn, która od 6. marca krąży po orbicie wokół karłowatej planety. Wyniki swoich badań, z których najważniejsze są analizy spektralne ogłosili podczas konferencji poświęconej tematyce księżyców i planet w Teksasie.

Jasne punkty, które zauważył na powierzchni Ceres teleskop Hubble długo przez przybyciem sondy Dawn, stały się podstawą do wielu spekulacji, obejmujących również „bazy obcych”. Tymczasem Andreas Nathues, główny analityk zdjęć przesyłanych przez misję w NASA, oznajmił podczas wspomnianej konferencji, że z analiz widmowych wynika, że tajemnicze obiekty mają charakterystykę bardzo zbliżoną do wodnego lodu.

Ponieważ punkty te świecą pod różnymi kątami, naukowcy wnioskują, że musi w tym miejscu dochodzić do odgazowywania. Ponieważ plamy jaśnieją pod wpływem światła słonecznego, Nathues sugeruje tu mechanizm podobny do tego co zachodzi w kometach, które również „parują” pod wpływem Słońca. Sonda Dawn zbliży się d kwietniu do Ceres na niższą orbitę, co pozwoli jej zbadać zjawisko dokładniej.