Restart LHC przełożony

Restart LHC przełożony
Naukowcy z CERN mieli nadzieję, że cząstki zaczną krążyć i rozpędzać się w Wielkim Zderzaczu Hadronów już w tym tygodniu, jednak pełne uruchomienie największego akceleratora na świecie trzeba, niejako zgodnie ze swoistą tradycją, odłożyć. Przyczyną ma być, jak głoszą dobiegające z Genewy informacje, maleńka drobina metalicznego pyłu.

Maleństwo przyczyniło się do powstania podczas ostatniego weekendu zwarcia w instalacji elektrycznej. Rolf Heuer, dyrektor generalny CERN poinformował podczas konferencji w Waszyngtonie, że usuwanie problemu może potrwać kilka dni albo kilka tygodni. „To niefart, że zdarzyło się cos takiego pod sam koniec prac, gdy mieliśmy właśnie wpuszczać wiązkę,” powiedział. „Jest jednak również część całości procesu prac.”

Specjaliści przeprowadzą teraz dokładne prześwietlenia rentgenowskie w celu wykrycia dokładnego charakteru i lokalizacji zanieczyszczenia. Kolejny krok to jego usunięcie i w tym celu rozważa się „wypalenie” lub też wydmuchanie drobiny za pomocą strumienia helu. Gdy naukowcy uporają się feralnym pyłkiem metalowym, podjęta zostanie kolejna próba wprowadzenia do LHC wiązki cząstek. Do pierwszych zderzeń ma dojść po ok. dwóch miesiącach od momentu wprowadzenia wiązki.