Nauka rozszerza zakres fotosyntezy
Grupa chemików z kilku amerykańskich uczelni opracowała metodę, która rozszerza spektrum absorpcji światła w procesie fotosyntezy. Najczęściej występujące w roślinach chlorofile - a i b - wychwytują kwanty światła i następuje przekazywanie energii wzbudzenia do centrum reakcji fotoukładu, skąd wybijane są elektrony, spożytkowane następnie w dalszych etapach fotosyntezy.
Chlorofile te odpowiadają za absorpcję większości zakresu widma światła widzialnego. Okazuje się jednak, że można rozszerzyć ten zakres. Naukowcy opisują na łamach branżowego periodyku „Journal of Physical Chemistry B” technikę rozszerzającą wachlarz wychwytywanego spektrum na zakresy bliskie nadfioletowi i podczerwieni.
Wyniki tych badań mają znaczenie nie tylko dla technik sztucznej fotosyntezy, na którą pracuje wiele ośrodków badawczych na świecie. Jak mówi jeden z autorów studium, David Bocian z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Riverside, nową technikę można wykorzystać do bardzo precyzyjnego wychwytywania światła, tylko o ściśle określonej długości, co również może mieć praktyczne znaczenie w wielu dziedzinach.