Istnieje „chemia” subatomowa

Istnieje „chemia” subatomowa
Okazuje się, że cząstki elementarne mogą łączyć się w „molekuły” tak jak atomy wiążące się ze sobą i tworzące cząsteczki związków chemicznych. Do takiego wniosku doszli fizycy na podstawie analiz cząstki elementarnej nazwanej Lambda (1405). Jest ona, jak wynika z najnowszej publikacji na łamach „Physical Review Letters”, taką właśnie „cząsteczką z cząstek”.

Wielu fizyków uważało, że Lambda (1405) jest barionem, czyli cząstką złożoną z trzech kwarków, taką jak proton czy neutron (istnieją jeszcze mezony - złożone z dwóch kwarków). Inni twierdzili, że to coś pośredniego pomiędzy barionem a mezonem i ma pięć kwarków. Naukowcy z australijskiego Uniwersytetu w Adelajdzie postanowili przeanalizować Lambda (1405) za pomocą superkomputerowej symulacji.

Z symulacji wynika, że obiekt ten składa się z mezonu zwanego – antykaonem połączonego z protonem lub neutronem. Byłby to pierwszy znany przykład „cząsteczki” mezonowo-barionowej. Dalsze badania sugerują istnienie również innych rodzajów „molekuł” subatomowych, na przykład par mezonów lub związków mezono-barionowych „udających” zwykłe bariony, ale w wersji wysoko-energetycznej.