Amerykańskie władze blokują dostawy chipów do Chin

Amerykańskie władze blokują dostawy chipów do Chin
Firma Intel nie dostała od władz amerykańskich zezwolenia na dostarczenie chińczykom nowego rodzaju procesorów linii Xeon, które posłużyć miały do rozbudowy mocy obliczeniowej superkomputera Tianhe-2. Departament handlu USA uzasadnia odmowę względami bezpieczeństwa a dokładnie obawami, iż maszyna wykorzystywana jest do badań nad bronia jądrową.

Tianhe-2 składa się z ponad 3,1 mln rdzeni Intela i w momencie zakończenia jego budowy był dwukrotnie szybszy od najlepszego amerykańskiego rządowego superkomputera. Amerykanie zapowiadają budowę jeszcze potężniejszej jednostki. Jak widać jednak walczą z chińska konkurencją również innymi metodami.

Chiny planowały w tym roku zwiększenie mocy swojego największego superkomputera powyżej 110 petaflopsów. Intel oczywiście, nie mogąc sprzedać Chińczykom potrzebnych do tego procesorów, poniesie straty. Wynagrodzi mu to jednak amerykański kontrakt na wyposażenie superkomputera Aurora, powstającego z Narodowym Laboratorium Argonne w Illinois, które ma docelowo osiągnąć moc obliczeniową do 180 petaflopsów.