Woda przechodzi – olej nie

Woda przechodzi – olej nie
Stalowa, nierdzewna, siatka, która przepuszcza wodę, ale nie przepuszcza oleju – brzmi interesująco i każe myśleć o potencjalnych zastosowaniach w technice. Materiał i jego struktura została opracowana na Stanowym Uniwersytecie Ohio. Naukowcy nawet wymieszali tłusty olej z wodą, aby zobaczyć, co się stanie. Woda przeleciała przez sito swobodnie, a olej – nie.

Inspirowaną strukturami znajdowanymi w przyrodzie nanotechnologiczną strukturę materiału opisano w nowym numerze czasopisma „Scientific Reports”. A roślinami, na które zapatrzyli się inżynierowe konstruujący siateczkę, są piękne lotosy, a dokładnie ich odpychające wodę, lecz nie substancje oleiste, liście. Naukowcy postanowili zrobić coś dokładnie odwrotnego i udało im się to przez powleczenie stali substancją polimerową z dodatkiem surfaktantów, które znane są m. in. z rynkowych detergentów.

Gdyby udało się przenieść wynalazek do rzeczywistości produkcyjnej to niektóre zastosowania, np. czyszczenie zbiorników wodnych z zanieczyszczeń same się nasuwają. Dodatkowo uczeni z Ohio testowali kombinacje silikonowych molekuł, które nie tylko zatrzymują, ale wiążą oleje, co daje nowe możliwości w filtrowaniu zanieczyszczeń.