Wirtualna rzeczywistość wykrywa zaburzenia równowagi

Wirtualna rzeczywistość wykrywa zaburzenia równowagi
Skoro ogniwo fotowoltaiczne i matryca w cyfrowym aparacie fotograficznym działają właściwie na tej samej zasadzie fizycznej, to, dlaczego nie sprawić, aby sensory w kamerze pracowały również, jako generatory energii elektrycznej – pomyśleli konstruktorzy aparatu, który nie potrzebuje dodatkowych baterii, gdyż zasila sam siebie a źródłem jest dobrze znana matryca CCD.

Opis systemu znalazł się w specjalistycznym czasopiśmie okulistycznym „Ophthalmology”. Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego badali starszych pacjentów z wykorzystaniem specjalnie przystosowanych gogli Oculus Rift. Wirtualna rzeczywistość i próby poruszania się w niej na specjalnej bieżni o wiele skuteczniej demonstrowały brak możliwości utrzymania równowagi u osób z jaskrą.

Naukowcy wskazują, że tradycyjne metody badania chorych słabo nadają się do wykrywania problemów z równowagą. Nie chodzi tylko o jaskrę. Technika VR może, jak sądzą autorzy eksperymentów, pomóc wykrywać zaburzenia równowagi spowodowane różnymi przyczynami, odpowiednio wcześnie i zapobiegać tym samym niebezpiecznym upadkom. Mogłaby się stać wręcz rutynową procedurą medyczną.