Norwegia - koniec radia analogowego

Norwegia - koniec radia analogowego
Koniec radia, jakie znamy, tzn. analogowego. Na razie w Norwegii i dopiero za dwa lata, ale to już postanowione. Po cyfryzacji radia Norwegowie nie będą mieli w swoich tradycyjnych odbiornikach, w zakresie częstotliwości 87,5 do 108 MHz, czego szukać. Aby przekonać obywateli do tej zmiany, tamtejsze władze pobierają od odbiorników cyfrowych osiem razy niższe opłaty.

Cyfrowy sygnał radiowy ma być, zgodnie z europejskimi ustaleniami z 1995 roku, nadawany w zakresie częstotliwości 174-230 MHz. Na razie w Norwegii na cyfrowy odbiór przeszła mniej niż połowa słuchaczy radia. Po 2017 roku nie będą mieli wyjścia. W Polsce również trwa proces rozwoju cyfrowej radiofonii. Od końca 2013 r. istnieje naziemny multipleks radiowy.

Radio cyfrowe nadaje w standardzie zwanym Digital Audio Broadcasting (DAB), używanym w 21 krajach, głównie w Europie. W Polsce korzysta z niej Polskie Radio, posługując się nowoczesną wersją standardu (DAB+). Do końca 2020 roku naziemne nadajniki cyfrowe Polskiego Radia mają pokryć swoim zasięgiem obszar całego kraju. Digital Audio Broadcasting od analogowego radia FM odróżnia m.in. gwarancja czystego dźwięku bez zakłóceń oraz bardziej wydajne wykorzystywanie dostępnych częstotliwości. Cyfryzacja umożliwia emisję większej liczby programów, niższym kosztem, przy użyciu mniejszej liczby nadajników.