Elektronika molekularna coraz bliżej
Niemieccy badacze z Uniwersytetu w Konstancji i z Drezdeńskiego Centrum Helmholtza opracowali metodę „sterowania” fizycznymi zjawiskami, np. przepływem elektryczności w pojedynczych cząsteczkach za pomocą impulsów świetlnych. Dzieje się tak wskutek rozłączania silnych wiązań pomiędzy atomami i ponownego ich łączenia. Powstają, więc „przełączniki” o rozmiarach, o których obecna elektronika może tylko marzyć.
Naukowcy eksperymentowali z cząsteczkami organicznego związku chemicznego z grupy wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych i nienasyconych. Za pomocą precyzyjnych impulsów światła cząsteczki związku rozłączały się zamieniając się w izolator a następnie zamykały, przewodząc prąd elektryczny.
Według opinii uczonych, wyrażanych w publikacji na ten temat na łamach magazynu „Advanced Science”, mechanizm ten stwarza szansę na powstanie supermikroelektroniki na poziomie molekularnym. Eksperymenty Niemców nie są pierwszymi tego rodzaju, ale ich wyniki odznaczają się nie spotykana dotychczas precyzją, co budzi nadzieję na rozwój tej metody.