Nowatorski chip kwantowy IBM

Nowatorski chip kwantowy IBM
Firma IBM zaprezentowała nowatorską konstrukcję procesora, która pozwala za zapisywanie kubitów, jednostek pamięci kwantowej, w architekturze 2D. To pierwszy chip tego rodzaju i kolejny Duzy krok na drodze do budowy komputera kwantowego. Układ zbudowany został z metali nadprzewodzących w temperaturach o ułamek stopnia wyższych od zera absolutnego.

Układ procesora opracowany przez IBM różni się projektowanych i budowanych przez inne firmy kwantowych chipów tym, że ma kształt sieci płaskiej a nie linii, jak to miało miejsce w prototypach budowanych przez ostatnie lata. Zmorą kubitowych systemów są błędy, które się pojawiają, wynikające z natury zjawisk kwantowych, np. wzajemnej interferencji. Badacze z IBM w publikacji w najnowszym numerze „Nature Communications” twierdzą, że w ich nowej, zbliżonej architekturą do kwadratu sieci cztero-kubitowej udało im się wyeliminować niekorzystne efekty.

Zdaniem przedstawicieli IBM, ów „mały kwadrat” to świetnym punkt wyjścia do stworzenia „dużego kwadratu”, czyli większej płyty procesorowej. W praktyce przetestowali dwa razy większy, 8-kubitowy układ. Podejście IBM nie jest jedynym nowatorskim nurtem w projektowaniu układów kwantowych. Na innymi konstrukcjami pracują inne ośrodki, w tym np. Microsoft i Bell Labs.