Nowy łazik z Białegostoku jedzie do USA

Nowy łazik z Białegostoku jedzie do USA
Znani już dobrze ze swoich umiejętności studenci Politechniki Białostockiej zaprezentowali nową konstrukcję łazika o nazwie #next, który pod koniec maja weźmie udział w międzynarodowych zawodach University Rover Challenge rozgrywanych na pustyni w stanie Utah w USA. Tym razem młodzi konstruktorzy z Białegostoku jadą do USA w roli faworytów, bowiem już trzykrotnie wygrywali w tych zawodach.

Według zapewnień przedstawicieli PB, #next to zaawansowana konstrukcja mechatroniczna. Potrafi znacznie więcej niż poprzednicy ze starszych generacji robotów na kołach. Dzięki dotacji z projektu Generacja Przyszłości Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, udało się zbudować maszynę, która spełnia najwyższe wymogi.

Łaziki marsjańskie budowane przez studentów Politechniki Białostockiej na konkursie University Rover Challenge w USA zdobywały tytuł mistrzowski w 2011, 2013 i 2014 roku. Zawody URC są międzynarodowym konkursem organizowanym przez stowarzyszenie Mars Society dla studentów oraz uczniów szkół średnich. W URC biorą udział drużyny z USA, Kanady, Europy oraz Azji. W tym roku zgłosiły się 44 zespoły, jednak do finałów rozgrywanych na pustyni w Utah zakwalifikowały się tylko 23 drużyny.