Wymyśl habitat 3D dla NASA i wygraj pieniądze

Wymyśl habitat 3D dla NASA i wygraj pieniądze
Nowy konkurs agencji kosmicznej NASA i Narodowego Instytutu Wytwórstwa Addytywnego (America Makes) brzmi niezwykle atrakcyjnie, nie tylko finansowo, choć zapewne niejeden (i niejedna) rozmarzyłby się na myśl o możliwości zgarnięcia miliona dolarów nagrody. W rywalizacji chodzi o opracowanie projektu habitatu, w którym mogliby przebywać i wręcz mieszkać ludzie podczas eksploracji kosmosu, np. Marsa.

Pierwsza faza konkursu ogłoszona została w ostatnia sobotę podczas targów w kalifornijskim San Mateo. Potrwa do 27. września i polega na zgłaszaniu przez chętnych do udziału w rywalizacji oryginalnych koncepcji budowy konstrukcji z wykorzystanie technik druku 3D. Organizatorzy zamierzają spośród zgłoszonych propozycji wybrać trzydzieści najlepszych i nagrodzić je pieniężnie.

Druga faza podzielona będzie na dwa poziomy. Pierwszy ma skupiać się na opracowaniu procesów wytwarzania z materiałów dostępnych na miejscu (na planetach, księżycach lub innych celach misji kosmicznych) oraz z recyklingu. Drugi poziom polegać ma na stworzeniu w sensie fizycznym habitatu z materiałów dostępnych lokalnie i z recyklingu. Konkursy w obu poziomach startują 26. Września a w każdym można wygrać 1,1 mln dolarów.