Wydruk 3D z celulozy

Wydruk 3D z celulozy
Celuloza dołącza do rosnącego wachlarza materiałów używanych do druku 3D. Naukowcom z amerykańskiego Uniwersytetu Technologicznego Chalmers po raz pierwszy w historii udało się użyć do druku trójwymiarowego drewnopochodny materiał. Co więcej udało i się również wprowadzenie do addytywnie budowanej struktury węglowych nanorurek, co sprawiło, że powstające w ten sposób struktury zdolne są do przewodzenia prądu elektrycznego.

Celuloza jako budulec i materiał konstrukcyjny ma tę przewagę na tworzywami a nawet metalami, które w niektórych zaawansowanych technikach wykorzystywane są w druku 3D, że jest materiałem całkowicie biodegradowalnym. Ponadto wykorzystanie celulozy pochodzącej np. z odpadowego drewna oznacza, że drewno to nie jest spalane, czyli zamiast przyczyniać się do emisji gazów cieplarnianych, żyje dalej w technologii.

Technologiczna trudność w zastosowaniu celulozy w druku trójwymiarowym polega na tym, że substancja ta nie topi się pod wpływem temperatury. Uczeni z z Uniwersytetu Chalmers rozwiązali ten problem mieszając włókna celulozowe z hydrożelem zawierającym 95-99 wody. Następnie użyli biodrukarki, która służyła do tworzenia szkieletów komórek. Kolejnym wyzwaniem było suszenie wydruków bez utraty trójwymiarowości struktury. Wykorzystywano m. in. techniki zamrażania drukowanych obiektów. Było chyba największe osiągnięcie naukowców.