Plastry zamiast zastrzyków

Plastry zamiast zastrzyków
Zamiast uciążliwych regularnych zastrzyków insulinowych dla osób cierpiących na cukrzycę proponujemy niewielki plaster pokryty mikroigłami, który aplikuje lek w sposób inteligentny, gdy wzrasta poziom cukru w organizmie. Takie rozwiązanie mogłoby się osobom chorym, których jest coraz więcej, chyba bardzo podobać.

 

Badania nad nową techniką zmniejszania poziomu glukozy we krwi zostały przeprowadzone na razie na myszach, na amerykańskich uniwersytetach stanu Karolina Północna. Zamiast strzykawki zastosowano małe, wykonane z silikonowych materiałów, łatki pokryte mikroskopijnymi igiełkami. Insulina znajduje się tu wewnątrz nanopęcherzyków i uwalniania jest w określonych okolicznościach w sposób automatyczny.

Zamiast więc testów i badań następuje samoistna reakcja leczniczego plastra na sytuację w krwioobiegu. Substancje, z których zbudowane są pęcherzyki reagują na poziom glukozy we krwi – mówiąc w uproszczeniu zmieniają swój charakter z hydrofobicznego na hydrofilny, co powoduje ich otwarcie i uwolnienie znajdującej się wewnątrz insuliny. Testy zakończyły się sukcesem w przypadku myszy chorych na cukrzycę typu 1.