„Kolektywny umysł” po połączeniu zwierzęcych mózgów

„Kolektywny umysł” po połączeniu zwierzęcych mózgów
Badacze z Uniwersytetu Duke połączyli w sieci mózgi czterech szczurów, tworząc pierwszy w świecie komputer - umysł zbiorowy - zaś połączone w sieci szczurze mózgi okazały się zdolne do rozwiązywania rozmaitych obliczeniowych problemów, związanych z przetwarzaniem problemów, klasyfikacją obiektów, a nawet prognozowaniem pogody. Zespół dokonał tego nie tylko na szczurach – w czasopiśmie „Scientific Reports” badacze piszą również o połączeniu mózgów małp rezusów.

Zarówno w Duke, jak w wielu innych ośrodkach naukowych świata przeprowadza się od dość dawna eksperymenty z interfejsami mózg-maszyna (BMI). Służyły one do „sterowania myślami” obiektów wirtualnych lub fizycznych, takich jak robotyczne ramiona, przez zwierzęta doświadczalne a nawet przez ludzi. Jednak z tworzeniem za pośrednictwem BMI „mózgu kolektywnego” mamy do czynienia po raz pierwszy.

Eksperymenty polegały na podłączeniu do kory motorycznej i somatosensorycznej zwierząt implantów odbierających sygnały o aktywności określonych obszarów mózgu. W przypadku małp pomagało im to uczyć się kolejnych zadań, zaś mózgi szczurów pracowały wspólnie połączone w sieci. Naukowcy twierdzą, że ich badania mogą pomóc w leczeniu i rehabilitacji ludzi dotkniętych paraliżem.