Grafen i tarcie znika
Okazuje się, że do listy różnych cudownych właściwości grafenu i nadziei, jakie się z nim wiążą, trzeba dopisać również nadzieję na wyeliminowanie tarcia. Według symulacji przeprowadzonych w Laboratorium Trybologii i Centrum Materiałów Nanoskalowych Argonne National Laboratory, na powierzchni styku warstwy diamento-podobnego węgla DLC (diamond- like carbon) i grafenu, ten ostatni roluje się w niewielkie cylindry, co eliminuje nieomal całkowicie siły tarcia.
Zjawisko to nie było dotychczas znane. Zostało odkryte nie na drodze eksperymentów, lecz przez symulację w superkomputerze Mira o mocy dziesięciu petaflopsów. Niwelujące tarcie powstawały wokół nanodiamentów na powierzchni styku materiałów. Gdy zwoje te zostawały spłaszczone siły tarcia wracały do normalnego poziomu.
Zjawisko wykryte w symulacjach komputerowych nie występuje, gdy powierzchnie materiałów są wilgotne. Wynika to z oddziaływań adhezyjnych, które nie pozwalają grafenowi odrywać się i formować cylindry. Zatem, jeśli nowa technika niwelowania tarcia znajdzie praktyczne zastosowanie, to na razie dotyczyć będzie wyłącznie całkowicie suchych powierzchni.