Na powierzchni Plutona sporo się dzieje

 Na powierzchni Plutona sporo się dzieje
Zademonstrowane ostatnio przez NASA bardziej szczegółowe zdjęcia powierzchni Plutona wskazują na całkiem świeżej daty aktywność geologiczną na powierzchni karłowatej planety. Jednym z ciekawszych obrazów są ślady cieków topiącego się lodu, znalezione w zachodniej części tzw. „Regionu Tombaugha” (słynne „serce”) na równinie nazywanej „Równiną Sputnik”.

Obrazy cieków i strumieni wykonane zostały za pomocą aparatu Long-Range Reconnaissance Imager (LORRI). Na razie pokazywane są jakom czarno białe. Po połączeniu z kolorowymi obrazami z instrumentu Ralph, mamy szanse ujrzeć barwny obraz aktywnej powierzchni Plutona. Z danych wynika, że czapy lodowe Równiny Sputnik pokryte są lodem azotowym, z tlenku węgla i metanu. W temperaturach wyższych niż -235 ºC lód ten może spływać podobne jak ziemskie lodowce w lodu wodnego.

Temperatura na powierzchni Plutona wynosi średnio minus 229 stopni Celsjusza a bardzo rzadka atmosfera, unosząca się wysoko i uciekająca w przestrzeń kosmiczną złożona jest głównie z azotu, metanu i tlenku węgla. Na powierzchnię może tam spadać również opad podobny do śniegu z azotowych płatków. Zdaniem naukowców ostatnie odkrycia wydają się potwierdzać, że pod zamarzniętą skorupą planety może istnieć płynny ocean.

Oto film „przelot nad powierzchnią Plutona” zmontowany ze zdjęć z New Horizons: