Lecą Perseidy

Lecą Perseidy
Bezchmurna i bezksiężycowa ciepła noc z 12 na 13 sierpnia sprzyjać będzie obserwacjom Perseid, roju meteorów, który o tej porze roku przecina nieboskłon. Tej nocy spodziewana jest „wielka kumulacja” deszczu kosmicznych drobin – natężenie smug na niebie może sięgać nawet stu na godzinę. Obserwatoria astronomiczne w Polsce organizują wspólne nocne obserwacje zjawiska. W Warszawie będzie można przyjść do Centrum Nauki Kopernik.

Drobiny kosmicznego gruzu spalają się w atmosferze z prędkością około 200 tysięcy km/h. Przeciętny rozmiar spadających obiektów nie jest większy niż moneta 20-groszowa. Zdarzają się jednak kawałki znacznie większe, wielkości sporych głazów. Bardzo rzadko większe odłamki, które nie zdołały się spalić, docierają na powietrznię ziemi.

Perseidy to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów. Jego orbita przecina się każdego roku z ziemską w okresie od 17 lipca do 24 sierpnia. Maksimum roju obserwuje się corocznie pomiędzy 12 a 14 sierpnia. Rój ten związany jest z kometą Swift-Tuttle i śladem, jaki zostawiła w przestrzeni kosmicznej. Niebiańskich rozbłysków wypatrywać należy w gwiazdozbiorach Kasjopei, Perseusza i Żyrafy.

Oto poklatkowy film z deszczu Perseidów w 2013 roku: