Drukowane baterie

Drukowane baterie
Baterie z ciał stałych, które można nadrukowywać na nieomal dowolne powierzchnie i nadawać im dowolne kształty – to rezultat prac naukowców z Koreańskiego Instytutu Naukowo-Technologicznego w Ulsan (UNIST). Zademonstrowali możliwości nowej technologii nanosząc ogniwa np. w kształcie serca na szklane naczynie lub formie napisu na nieregularną powierzchnię.

Drukowane baterie są w stanie zasilać lampy LED. Substancja używana do druku w formie pasty służy jako elektrolit oddzielający elektrody ogniwa. Zamienia się w konsystencję stałą pod działaniem promieniowania ultrafioletowego. Powstaje w ten sposób bateria stała (PRISS) o kształcie dostosowanym do przedmiotu, na który jest nakładana. Można ją np. nadrukować na obudowę telefonu.

Parametry techniczne nowego typu ogniw są podobne do innych elastycznych rozwiązań. Po trzydziestu cyklach ładowania i rozładowania zachowuje ok. 90 proc. swojej pojemności. Celem badaczy jest zwiększenie tych możliwości. Planują też rozwój techniki nadrukowywania ogniw na materiałach tekstylnych, ubraniach itd., aby mogły być źródłem zasilania dla wszelkiego rodzaju noszonej elektroniki.