Projekt 20-kilometrowej windy

Projekt 20-kilometrowej windy
Kanadyjska firma Thoth Technology Inc. otrzymała w Stanach Zjednoczonych patent na konstrukcję nadmuchiwanej wieży wspinającej się na wysokość dwudziestu kilometrów, która służyć miałaby do wynoszenia statków kosmicznych na orbitę. Informacja o tym projekcie ukazała się w wydawanym przez amerykański urząd patentowy periodyku „Official Gazette”.

Astronauci i ładunek wynoszono by w tej konstrukcji, nazwanej „ThothX Tower” za pomocą windy na szczyt, gdzie znajdować się ma platforma startowa dla statków wynoszących od razu na orbitę wokółziemską. Za pomocą windy dostarczane byłoby również paliwo i części statków orbitalnych. Nadmuchiwana konstrukcja byłaby odpowiednio wzmocniona i utrzymywana w pionie za pomocą kompensujących siłę wiatrów kół zamachowych.

Ładunek na platformę szczytową wynosić mają specjalne szczelne kapsuły o nośności do 10 ton. Wieża może, według, opisu patentowego, spełniać również inne funkcje, np. generować energię elektryczną za pomocą turbin wiatrowych lub też służyć do badań naukowych. Wyniesienie ładunku lub ludzi za pomocą windy na wysokość stratosferyczną, jeśli zbudowanie takiego elewatora w ogóle byłoby możliwe, oznaczałoby ogromne oszczędności na paliwie rakietowym.