Wielkie pokłady lodu pod powierzchnią Marsa
Jeden z kraterów w marsjańskim regionie Arcadia Planitia, charakteryzujący się nietypowymi, tarasowymi ścianami wewnętrznymi, wygląda tak z powodu ogromnej warstwy lodu rozciągającej się tam na obszarze pięć razy większym niż powierzchnia Polski. Tak uważają badacze z Laboratorium Księżycowo-Planetarnego w Arizonie.
Opis badań naukowców znalazł się w najnowszym wydaniu periodyku „Geophysical Research Letters” a dane obserwacyjne pochodzą z sondy Mars Reconnaissance Orbiter, od dziesięciu lat krążącej wokół czerwonej planety. Uczeni wykorzystali obrazy z kamery HiRISE na pokładzie aparatu połączone z danym z instrumentu radarowego SHARAD, który pozwolił na wejrzenie pod powierzchnię gruntu.
Obecność podpowierzchniowej, starej warstwy lodu o grubości szacowanej na ok. 40 metrów, przyczyniła się do ukształtowania krateru nie w formie typowej niecki, lecz wgłębienia o tarasowych ścianach. Według badaczy, ta i być może wiele innych podpowierzchniowych warstw lodu na Marsie to ślady dramatycznych zmianach klimatu planety w przeszłości.