Jajko na twardo wraca do stanu pierwotnego

 Jajko na twardo wraca do stanu pierwotnego
Jak ugotowane jajko może wrócić do stanu surowego? Pytanie takie i rozważania nad nim wydają się sprawami, które zaprzątać mogłyby jedynie bardzo nudzące się umysły. A jednak znalazła się grupa naukowców, która postanowiła na poważnie zbadać ten problem. „Na poważnie” w ich mniemaniu, gdyż w ocenie kapituły nagród Ig Nobel, zasłużyli na wyróżnienie, uznawane za satyryczną wersję Nagród Nobla.

Co ciekawe badania profesora Colina Rastona, nad cieczą przywracającą stan protein, co prowadzi wymienionego wyżej „odgotowania” jaja, mają jednocześnie całkiem poważne znaczenie a ich wyniki były publikowane w renomowanej prasie naukowej. Niezależnie od tego laureaci Ig Nobla z poprzednich lat uznali, że badania prof. Rastona trzeba uhonorować także i tym humorystycznym wyróżnieniem.

Nagród, wręczanych na uroczystości na Uniwersytecie Harvarda, oczywiście było więcej. Nagroda w dziedzinie ekonomii przypadła policji z Bangkoku, która zaoferowała funkcjonariuszom premie finansowe za to, że nie biorą łapówek. W dziedzinie medycyny uhonorowano studia nad skutkami zdrowotnymi intensywnego całowania. Natomiast jeśli chodzi o fizykę, to uznano, że Ig Nobel należy się za odkrycie, że opróżnienie pęcherza każdemu ssakowi większemu od szczura, zajmuje niezależnie od rozmiarów ok. 21 sekund.