Elektronika powstająca drogą ewolucji
Obwody elektroniczne, które powstały nie drogą procesów produkcyjnych, lecz sztucznej „ewolucji” nanodrobin złota – taką oto nowość proponują naukowcy z holenderskiego instytutu MESA+ i Uniwersytetu w Twente. Dzięki ich metodzie w laboratorium samorzutnie uformowały się struktury i sieci, które bardziej przypominają sieci neuronowe niż tradycyjną elektronikę.
Specjaliści nie stosują z góry ustalonego projektu obwodu elektronicznego. Pozwalają cząsteczkom „ewoluować” w różne układy, przyspieszając ten proces jedynie przez aplikowanie impulsów elektrycznych. Po godzinie formuje się sieć szesnastu bramek logicznych w rozmaitych konfiguracjach.
O osiągnięciu Holendrów w dziedzinie „sztucznej ewolucji obwodów elektronicznych” napisało czasopismo „Nature Nanotechnology”. Zdaniem uczonych otwiera to nowe możliwości w przemyśle elektronicznym, pozwalając np. produkować całe złożone układy elektroniczne a nawet komputery „na zamówienie” na potrzeby rynku urządzeń noszonych (ang. „wearables”) i elektroniki medycznej.