Rekord teleportacji światłowodami

Rekord teleportacji światłowodami
Ponad sto kilometrów – tyle wynosi nowy rekord odległości, na jaką teleportowano kwantową informację z jednego fotonu do drugiego za pomocą światłowodów. Dokonał tego Amerykański Narodowy Instytytu Standardów i Technologii (NIST) a technicznie wykorzystano do tego łącza światłowodowe z detektorami nowego typu.

Wprawdzie w 2012 roku międzynarodowa grupa fizyków, pracująca pod kierunkiem austriackiego badacza Antona Zeilingera teleportowała stan kwantowy na odległość 143 km, bijąc wcześniejszy rekord Chińczyków - 97 km, to jednak amerykańskie dokonanie wyróżnia się zastosowaniem powszechnie obecnie stosowanych łączy światłowodowych.

Teleportacja kwantowa to w kwantowej teorii informacji technika pozwalająca na przeniesienie stanu kwantowego na dowolną odległość z wykorzystaniem stanu splątanego. Informacja nie może być w ten sposób transmitowana z prędkością nadświetlną. Teleportacja kwantowa jest użyteczna w komunikacji kwantowej oraz podczas obliczeń kwantowych. Pierwszej kwantowej teleportacji dokonano w 1997 roku. 7 lat później teleportowano stan kwantowy jednego atomu do drugiego. W 2006 roku teleportowano kwantowy stan impulsu światła do biliona atomów cezu. 5 lat później teleportowano pierwszą falę świetlną. Rok później wyrównano ówczesny rekord w najdalszej teleportacji kwantowej, dokonując jej na odległość 143 kilometrów. Również w tamtym roku teleportowano stan kwantowy grupy atomów do drugiej. W 2013 roku kubity materii teleportowano na rekordową odległość 21 metrów.