Nobel z chemii za naprawę DNA

Nobel z chemii za naprawę DNA
Tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii otrzymała trzyosobowa grupa uczonych: Tomas Lindahl, Szwed z brytyjskiego Instytutu Francisa Cricka, Amerykanin Paul Modrich i Aziz Sancar, turecki uczony pracujący na amerykańskich Uniwersytecie Północnej Karoliny. Dostali ją za „badania mechanizmów naprawy DNA.”

Tomas Lindahl zajmował się w trakcie swojej kariery badaniami nad rakiem i nad naprawą komórkowego DNA. Wyodrębnił i odkrył wiele substancji spełniających kluczowe funkcje w związkach tworzących życie. Praktyczne efekty jego prac to m. in. możliwość bardziej precyzyjnego planowania chemioterapii.

Modrich jest znany w świecie nauki ze względu na badania nad błędami w kodzie DNA i możliwościami naprawy tych błędów. Sancar z kolei przez wiele lat studiował  fotoliazy – enzymy wiążące komplementarne nici DNA i rozbijające cząsteczki zwane dimerami pirymidynowymi, które zazwyczaj powstają wskutek ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe. Fotoliazy jako enzymy naprawy DNA działają, gdy na komórkę pada promieniowanie (preferencyjnie niebieska i fioletowa część pasma). Ten proces naprawy jest nazywany fotoreaktywacją.