Fizyczny Nobel za oscylacje neutrin

 Fizyczny Nobel za oscylacje neutrin
Laureatami Nagrody Nobla 2015 w dziedzinie fizyki zostali: Japończyk Takaaki Kajita z Uniwersytetu Tokijskiego oraz Kanadyjczyk Arthur B. McDonald z Queen's University w  Kingston w Kanadzie, za „odkrycie oscylacji neutrin, które dowodzi, że neutrina mają masę.” My możemy się pochwalić natomiast, że w naszym „spekulatorium noblowskim”, które ukazało się w październikowym numerze „MT” opisywaliśmy zjawisko oscylacji neutrin, jako jedno z głównych odkryć, które powinno być docenione i nagrodzone.

Pisaliśmy w naszym artykule m. in.: „Nagroda za detekcję i eksperymentalne potwierdzenie oscylacji neutrin przypaść może naukowcom z detektora neutrin Super-Kamiokande (Super-K)  – wodnego detektora promieniowania Czerenkowa o masie 50 tysięcy ton, znajdującego się w kopalni niedaleko miejscowości Kamioka w Japonii. Obaj laureaci są członkami zespołu pracującego w tym detektorze.

Neutrino (ν) to cząstka elementarna należąca do leptonów. Jest fermionem – jego spin jest równy 1/2. Ma zerowy ładunek elektryczny. Neutrina występują jako cząstki podstawowe w modelu standardowym. Doświadczenia przeprowadzone w ostatnich latach, właśnie przez tegorocznych laureatów, wskazują, że neutrina mają niewielką masę spoczynkową.