Tajemnicze kosmiczne błyski

Tajemnicze kosmiczne błyski
W „Nature” ukazała się publikacja uczonych z kanadyjskiego Uniwersytetu Brytyjskiej Kolumbii i południowoafrykańskiego KwaZulu-Natal z Durbanu, która podaje pierwsze naukowe wyjaśnienie pochodzenia tajemniczych szybkich błysków radiowych (FRB). Ich zdaniem impulsy te powstają w silnie zmagnetyzowanych obłokach gazu w rejonach powstawania gwiazd.

Szybkie błyski radiowe to jedne z najbardziej tajemniczych sygnałów, docierających do nas z kosmosu. Opublikowana niedawno analiza dziesięciu z kilkunastu zarejestrowanych błysków pokazała, że łączy je zadziwiająca matematyczna prawidłowość, której astronomowie nie potrafią na gruncie obecnej naukowej wiedzy wyjaśnić. W mediach zaczęły krążyć różne hipotezy na temat pochodzenia FRB z obcymi cywilizacjami włącznie.

Naukowcy zaobserwowali w przebiegu błysków zjawisko Faradaya, polegające na obrocie (o pewien kąt) płaszczyzny polaryzacji fali spolaryzowanej liniowo w czasie przechodzenia przez ośrodek, w którym istnieje pole magnetyczne. Według nich skręcenie fali następuje tuż po powstaniu impulsu, co dowodzi powstawania w mgławicach protogwiazdowych.